Michálek (Piráti): Získávání informací teď jednodušší

12.05.2019 10:23

Zákon o svobodném přístupu k informacím slaví 20 let, díky Pirátům je nyní získávání informací jednodušší.

Michálek (Piráti): Získávání informací teď jednodušší
Foto: Pirátská strana
Popisek: Jakub Michálek

Zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb., již skoro 20 let umožňuje občanům získávat informace od státních orgánů. Před 20 lety, tedy 11. května 1999, Poslanecká sněmovna přijala návrh navržený Senátem. Cestu neměl jednoduchou, tehdy ho navrhly zamítnout hned čtyři výbory. Povinnost poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti mají nyní státní orgány, územní samosprávné celky a veřejné instituce. Zákon například umožňuje občanům dostat se k dokumentům, které jsou hrazeny z peněz daňových poplatníků nebo k informacím o tom, jak je nakládáno s veřejnými prostředky.

„Prostřednictvím žádosti o informace se veřejnost dostala například ke zprávě OLAF, která potvrdila dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. Dále na základě žádosti o informace byly zveřejněny platy zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky, ale i ceny za zahraniční cesty bývalé ministryně Karly Šlechtové (ANO), nebo například plán na dostavbu Pražského okruhu a Metra D,” přibližuje předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Dostat se k takovým informacím je nyní i díky pirátskému návrhu rychlejší a jednodušší. „V minulosti nastávaly situace, kdy se úřad tzv. šprajcnul a ani rozhodnutí odvolacího úřadu ho nedonutilo, aby informace poskytnul. Úřad rozhodoval třeba desetkrát za sebou nezákonně a nic ho nemohlo donutit k dodržování zákona,” říká Michálek. Proto Piráti představili návrh na zavedení tzv. informačního příkazu, který Sněmovna schválila a už vyšel ve Sbírce zákonů.

Jedná se o institut, který zamezí obstrukcím úřadů při získávání informací ze strany občanů. Informační příkaz nově občanům zajistí přístup k informacím v situacích, kdy úřady nemají zákonný důvod pro jejich odepření, ale přesto dělají obstrukce a odmítají informace poskytnout. Informační příkaz dále funguje jako přímá páka na neochotné úřady či státní firmy. „Cílem je, aby si úřady uvědomily, že jsou tu pro občany. Chceme, aby se informace k občanům dostaly rychleji a v co největším možném rozsahu,” dodává Michálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY voleb do Evropského parlamentu

23:54 VÝSLEDKY voleb do Evropského parlamentu

Výsledky voleb do Evropského parlamentu, konaných dne 24. 5. – 25. 5. 2019.