Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, většinou je mým zvykem vyslechnout si názory předřečníků, pak na ně moci trošku reagovat a tady vlastně tu mozaiku různých názorů doplním také názorem lidoveckým. Ten je dlouhodobě v této oblasti nebo v těchto záležitostech kontinuální, to si můžete ověřit, na rozdíl od některých jiných klubů. Návrh novely zákona o omezení prodejní doby v maloobchodě a velkoobchodě klub KDU-ČSL totiž podporuje.
Co se týká velkoobchodu a maloobchodu, pracuje v něm zhruba 800 000 lidí a tento zákon, tento návrh zákona se týká velké části z nich. My se domníváme, a to je pro nás hlavním argumentem, že by to vedlo k lepšímu skloubení rodinného a pracovního života těchto zaměstnanců a k tomu se v naší politice rozhodně hlásíme.
Je potřeba si uvědomit, že převážně prodejní řetězce zde mají velkou sílu a je potřeba také stanovit určitá pravidla a určitý řád. Koneckonců nějaký řád tady fungoval i v rámci společnosti, když se ohlédneme do minulosti, ale nechci tady začínat historický výklad od starověku po současnost. V řadě evropských zemí, které jsou na tom hospodářsky řekl bych o hodně lépe než my a kde se můžeme jenom inspirovat, mají rozhodně rozvinutější svobodný trh, jsou prodejní doby regulovány a není to vnímané jako nějaké jho, omezení či zásah do podnikání, jak tady z mnoha stran teď bylo slyšet. Nechci zdržovat dlouhým výčtem, z těch 28 členských států Unie není prodejní doba omezena ve 13 z nich - např. v Dánsku, Švédsku, pobaltských zemích, v Itálii, Slovinsku, Chorvatsku a také u nás. V jiných zemích se regulace v různé míře uplatňuje a tam patří země jako Německo, Francie, Španělsko, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Benelux, Anglie, Finsko a další. A ta regulace je ať už na úrovni státní správy nebo samosprávy a omezení se týká zejména regulace prodejní doby o svátcích, někde případně i o nedělích nebo dokonce i o sobotách. Ale samozřejmě existují zase různé výjimky, které tato nařízení prolamují a koneckonců na to se myslí i ve specifických situacích ohrožení nebo ve specifických případech, jako jsou benzinové pumpy, nádraží apod. i tady v tomto předloženém senátním návrhu zákona.
Dá se předpokládat, že dopad na ekonomiku nebude negativní, ale možná spíše pozitivní. Zboží, které by lidé nakoupili o těch svátcích, nakoupí určité v jiný den a naopak, jak jsem říkal, přispěje to omezení k tomu, že budou rodiny více pohromadě a nebudou třeba trávit ty volné chvíle přes celý den v supermarketech. Určitě i v rámci volnočasových aktivit, které se budou o těch svátcích nabízet a se kterými se v těchto dnech počítá, tak budou povzbuzením především v oblasti rozvoje cestovního ruchu a dalších podnikatelských aktivit a důležitým aspektem bude i to, že zatímco ty velké obchody, řetězce, supermarkety jsou soustředěny především ve velkých městech nebo ve městech, tak tady ty další podnikatelské aktivity budou podporovány napříč naší zemí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV