Mihola (KDU-ČSL): Revizi vzdělávacího programu ředitelé i učitelé odmítají

26.04.2021 13:57

MŠMT nedávno představilo revizi Rámcového vzdělávacího programu pro Základní vzdělávání. Změna s účinností od 1. září 2021 posiluje hodinovou dotaci pro informatické myšlení (computational thinking), tedy vzdělávací oblast Informační a komunikační technologie.

Mihola (KDU-ČSL): Revizi vzdělávacího programu ředitelé i učitelé odmítají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola

V důsledku toho mají být na 1. i 2. stupni ZŠ redukovány hodiny věnované přírodovědným, společenskovědním a uměnovědným předmětům (přírodopis, fyzika, chemie, zeměpis, dějepis, občanská, mediální, hudební a výtvarná výchova). Jedná se o zásadní porušení východisek, s nimiž doposud pracovaly odborné komise, spolupracující s MŠMT na plánovaných revizích RVP dalších vzdělávacích oblastí. Poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL) kritizuje, že se tak děje bez odborné diskuze a navrhuje řešení.

„Ředitelé i učitelé revizi tak, jak je předložena, kritizují a odmítají. Poukazují na to, že nebyla řádně prodiskutována, je nevyvážená a pracuje s tupými škrty. Jakkoli chápu, že je dnes naprostou prioritou návrat žáků do škol, tak je potřeba myslet i na budoucnost. Na Školském výboru Sněmovny jsme se revizí RVP vůbec nezabývali, což potvrzuje, že revize RVP probíhá latentně, nikoli transparentně," uvádí Jiří Mihola a dodává: "Jsem rád, že se mi podařilo na Školském výboru k tomuto tématu prosadit kulatý stůl, který se bude konat 28. 4. 2021 od 15:00 a kde účast přislíbili zástupci řady odborných organizací, zástupci MŠMT, základních, středních i mateřských škol, profesní organizace i didaktici z fakult, připravujících budoucí učitele.“

Kulatý stůl bude přenášen online na stánkách Sněmovny Stream 4 ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): Kdo nepodpoří balíček, tak je fanda Ruska? Takhle to tady budeme řešit?

23:02 Nacher (ANO): Kdo nepodpoří balíček, tak je fanda Ruska? Takhle to tady budeme řešit?

Projev na 65. schůzi Poslanecké sněmovny 2. června k návrh poslanců Josefa Bernarda, Markéty Pekarov…