Ministr Babiš: O pana Nováčka se s nikým nepřetahuji

23.08.2014 16:14

Rád bych zareagoval na lehce oslavný profil náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka (Druhý muž vnitra: nechtěný i na roztrhání, vyšlo v HN v pátek 15. 8.), v němž se objevily některé nepřesnosti, z nichž mohl čtenář nabýt pocit, že pan Nováček je vlastně nepostradatelný.

Ministr Babiš: O pana Nováčka se s nikým nepřetahuji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Jiří Nováček je jistě zkušený státní úředník, je ovšem také spojován s lidmi, za jejichž vládnutí se neřešila ani tak státní správa jako spíš kšefty politiků. V té době vysedával v různých radách a na výborech, které se ustavují hlavně proto, aby politici nemuseli rozhodovat a brát na sebe odpovědnost. V téhle praxi chtěl pokračovat i na ministerstvu financí.

Tento profesionální úředník, který je podle některých médií členem ČSSD, byl v době našeho vstupu do vlády náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj. Na ministerstvo nám jej doporučila naše ministryně Věra Jourová, která jej zná z éry ministra ČSSD Radko Martínka.

Podle materiálu v HN jsem se o pana Nováčka "doslova přetahoval" s panem ministrem vnitra Chovancem. Je to nesmysl. Pana Nováčka jsem v době „přetahované“ o náměstky ani neznal. Stál jsem o to, aby se náměstkem na vnitru za ANO stal ředitel Transparency International David Ondráčka, nakonec se stala náměstkyní bývalý šéfka Transparency Adriana Krnáčová, což považuji za velké plus.

Problémy sehnat skutečně kvalitní náměstky měli všichni ministři, nikoli jen já, jak se všeobecně píše. Aktuálně je řeší právě ministr vnitra Chovanec, který si vzal na resort jako prvního náměstka Jana Sixtu. Ten od roku 2011 prošel náměstkovskými posty na ministerstvu pro místní rozvoj a na ministerstvu zemědělství. Profesionálního náměstka pana Sixtu nyní nahradil profesionální náměstek Nováček…

Rotování vysokých úředníků státní správy napříč resorty není ničím neobvyklým. Sehnat odborníka do vedení ministerstva je totiž mnohem těžší. Musíte počítat s tím, že takový člověk má na stávajícím místě v soukromé sféře několikanásobný plat, lepší podmínky k práci, není vláčen médii a hlavně není spojován s politikou.

Přemluvit takového člověka, aby vysedával na všemožných schůzích a čelil nekonečným byrokratickým procesům na ministerstvu, chce velké úsilí. Mnohem jednodušší je tedy zalovit v „osvědčených stranicko-úřednických vodách“. Tomu bych se i za cenu některých personálních omylů rád vyhnul.

Andrej Babiš, psáno pro Hospodářské noviny

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Andrej Babiš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Hájíme naše farmáře a odmítáme dvojí kvalitu potravin

22:08 Vích (SPD): Hájíme naše farmáře a odmítáme dvojí kvalitu potravin

Minulý týden se SPD povedlo prosadit ve Sněmovně jedno ze zásadních programových témat, které omezuj…