Ministr Bartoš: Novela stavebního zákona z dílny minulé vlády byla napsána špatně

23.01.2022 8:38 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k důvodům odkladu účinnosti novely stavebního zákona

Ministr Bartoš: Novela stavebního zákona z dílny minulé vlády byla napsána špatně
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Ivan Bartoš (Piráti)

Potřebujeme stavební zákon, který ulehčí lidem život a podle kterého se bude stavět rychle, kvalitně a digitálně. Musíme proto v zákoně nastavit jasná pravidla a kompetence, aby byl srozumitelný a byly známé jeho dopady. Zároveň ideálně chceme co nejvíce ušetřit.

Novela stavebního zákona z dílny minulé vlády byla napsána špatně a naše podmínky nesplňovala. Proto jsem na vládě představil jasný postup pro odklad její účinnosti. Mezitím usilovně pracujeme na vlastním návrhu, který do konce tohoto roku představíme a který špatnou novelu minulé vlády nahradí.

Co chceme měnit?

Chceme zrušit novou soustavu státních stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem a nechat stavební úřady tam, kde jsou teď. Co nejblíže k řešení problémů a samotným stavbám, tedy na obecních úřadech.

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26726 lidí

Chceme zrušit i tzv. institucionální integraci. Podle nového stavebního zákona měl totiž stavební úřad sám převzít rozhodování, které se týkalo například ochrany vod, ochrany památek, lesů apod. To je sice pohodlné, ale riskantní. Nikdo asi nechceme, aby do potoka pod naší zahradou začala továrna vypouštět odpadní vody.

Chceme naopak zachovat princip ,Jeden úřad, jedno razítko´. Stavebník podá úplnou dokumentaci na stavební úřad a dál už by se neměl o nic starat.

Zachováme také Specializovaný stavební úřad, který převezme velké stavby a tím je zásadně urychlí. Tady dokonce jednáme o rozšíření jeho působnosti.

Důraz v neposlední řadě klademe také na digitalizaci.

Pozor! Novela stavebního zákona počítá pouze s částečným odkladem účinnosti, aby se nebrzdil rozvoj důležité infrastruktury, jako jsou stavby dálnic, železnic nebo energetické infrastruktury. Tyto velké stavby převezme Specializovaný stavební úřad. Čeká nás v téhle oblasti mnoho práce, ale cíl máme jasný. Opravit všechny chyby stavebního zákona a vytvořit podmínky, které ulehčí lidem život.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Kdo nese odpovědnost za situaci v Praze? Vláda nebo Vy?

Jako primátora se vás ptám. Jak je možné, že se v jiných krajíc řeší, zda mají pro uprchlíky kapacity (ubytovací, zdravotní, sociální, práci…),v Praze toto evidentně nikdo neřešil, nikdo se lidí neptal. Víte mě to přijde tak, že hlavně pažané jsou solidární hodně, ale zbytek republiky méně a ze všeh...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: Dvoutřetinové snížení dodávek plynu z Ruska do konce roku 2022 není dosažitelné

14:33 Ministr Síkela: Dvoutřetinové snížení dodávek plynu z Ruska do konce roku 2022 není dosažitelné

Projev na 25. schůzi Senátu 18. května 2022 – Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, R…