Ministr Bek: Je potřeba, aby české vysoké školy prošly reformou systému řízení

30.10.2024 16:04 | Monitoring
autor: PV

Projev na 115. schůzi Poslanecké sněmovny ČR 30. října 2024 k vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách.

Ministr Bek: Je potřeba, aby české vysoké školy prošly reformou systému řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, návrh jsem zde v plénu již dvakrát představil a byl tu podrobně diskutován. Jen stručně tedy připomenu, že jeho hlavním cílem je reforma doktorského studia a jeho financování. Zabývá se však i mnoha dalšími oblastmi vysokoškolského vzdělávání, a to například jeho internacionalizací či snižováním byrokracie. Obsahuje také ustanovení týkající se poskytovatelů zahraničního vzdělávání a soukromých vysokých škol. V neposlední řadě se zavádějí nové skutkové podstaty přestupků a zpřísňují se sankce za neoprávněné užívání vysokoškolského titulu tak, aby bylo možno lépe postihovat nežádoucí jednání.

Návrh byl velmi podrobně projednáván jak garančním školským výborem, tak i podvýborem pro vědu a vysoké školy.

Bylo doporučeno jeho přijetí ve znění některých pozměňovacích návrhů. Ve druhém čtení bylo těchto pozměňovacích návrhů načteno poměrně velké množství, přičemž také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy některé z nich podporuje. Mám zde na mysli zejména návrh, který vzešel přímo ze školského výboru a který přináší několik dílčích doplnění a vylepšení. Nebudu zde všechna rozebírat, ale rád bych zmínil alespoň to, že dochází k posílení bezpečnosti vysokých škol a jejich studentů. Výborový návrh totiž mimo jiné zobecňuje postupy v mimořádných situacích. Jsem ale připraven podpořit i některé další pozměňovací návrhy, které podali jednotliví poslanci a poslankyně či jejich skupiny.

Dámy a pánové, ty další pozměňovací návrhy lze rozdělit zhruba do tří skupin. Velkou skupinu tvoří v zásadě technické úpravy, o kterých teď hovořit úvodem nechci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ODS: Babiš rozdává sliby. Mladí za ně dostanou účet

10:02 ODS: Babiš rozdává sliby. Mladí za ně dostanou účet

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důchodům.