Ministr Brabec: V některých regionech lidé stáli na dotaci dlouhé fronty

08.01.2016 14:15 | Zprávy

Olomoucký kraj vyhlásil kotlíkovou dotaci. Na výměnu starých kotlů bude možné žádat od 22. února.

Ministr Brabec: V některých regionech lidé stáli na dotaci dlouhé fronty
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Kotlíkovou dotaci vyhlašuje Olomoucký kraj poprvé. Hejtmanství občanům rozdělí přes 166 milionů korun. O dotaci na výměnu starých kotlů mohou žádat vlastníci nebo spoluvlastníci rodinných domů.

Dotace z Operačního programu Životní prostředí 2014-2020 je určena na výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, tepelné čerpadlo a plynový kondenzační kotel. Podmínky pro přijetí žádostí a čerpání dotace jsou zveřejněny na webových stránkách kraje www.kr-olomoucky.cz/kotlikovedotace.

„Česká republika se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším. Téměř 90 % celkových emisí karcinogenního benzo(a)pyrenu a téměř 40 % celkových emisí prachových částic PM10 pochází ze sektoru lokálního vytápění domácností. Staré kotle svým jedovatým kouřem ohrožují zdraví naše, našich dětí i sousedů. Proto považujeme za zcela zásadní, že můžeme spustit kotlíkové dotace pro občany ve všech krajích České republiky. Jsem přesvědčen, že se nám díky této kotlíkové revoluci podaří významně zlepšit kvalitu ovzduší v celé ČR. Do roku 2020 máme na tzv. kotlíkové dotace připraveno celkem 9 miliard Kč z fondů EU na výměnu až 100 000 starých kotlů. Věřím, že o příspěvek na nové kotle bude velký zájem – ukázaly to už výzvy z předchozích let, které financovalo MŽP spolu s kraji. V některých regionech lidé stáli na dotaci dlouhé fronty a alokace byla vyčerpána i během jednoho či dvou dnů,“ připomíná ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Jsem rád, že kraj může kotlíkové dotace poprvé vyhlásit a nabídnout občanům možnost přejít na ekologičtější a k životnímu prostředí šetrnější způsob vytápění domácností. Náš region se opakovaně potýká s nepříznivou smogovou situací. Výměna starých kotlů za nové zdroje tepla, které musí podle pravidel splňovat přísné ekologické normy, tak určitě přispěje ke zlepšení ovzduší. Navíc modernější způsob vytápění sníží i energetickou náročnost rodinného domu,“ říká hejtman Jiří Rozbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Někdejší komunističtí papaláši nesmí zastávat ústavní funkce

8:04 Pospíšil (TOP 09): Někdejší komunističtí papaláši nesmí zastávat ústavní funkce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu zákazu bývalým komunistickým kádrům zastávat…