Ministr Dienstbier: HateFree Culture bude vyvracet hoaxy o uprchlících. Bojujeme tak proti nenávisti

15.07.2015 19:16 | Zprávy

V souvislosti s narůstající imigrací do Evropy se především na sociálních sítích objevuje celá řada šokujících informací o uprchlících nebo muslimech. V mnoha případech se jedná o vymyšlené zprávy, případně pokroucenou realitu. Iniciativa HateFree Culture se proto rozhodla tyto hoaxy systematicky a dlouhodobě vyvracet nebo uvádět na pravou míru.

Ministr Dienstbier: HateFree Culture bude vyvracet hoaxy o uprchlících. Bojujeme tak proti nenávisti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier

Zuřiví imigranti na jihu Itálie, znásilněné Evropanky nebo africké billboardy lákající na beztrestné znásilňování ve Finsku – to jsou jedny z nejčastějších fám, které na sociálních sítích sdílejí tisíce lidí. Jejich dohledatelná protiváha témař neexistuje. Proto se HateFree Culture rozhodla vytvořit na blogu svého webu speciální sekci Hoaxy, ve které bude tyto fámy nebo překroucené informace systematicky uvádět na pravou míru. Chystá se také sestavit jednoduchý návod, jak si mohou uživatelé internetu některé podezřelé kolující informace snadno a rychle ověřit sami.

„Hoaxy jsou většinou tvořeny zneužitím starších fotek a videí, která jsou vytržena z kontextu a prezentována jako důkazy o současné situaci. Časté je také překrucování informací, kdy jsou k reálným incidentům přidávány lživé informace – především, že pachatelem je nelegální imigrant nebo muslim. Řada zpráv je zcela vymyšlených,“ popisuje případy nejčastějších hoaxů Marie Škardová, expertka HateFree Culture na informační bezpečnost. „Naším cílem je tyto fámy vyvracet, dané situace objasňovat a zároveň vytvořit přehledné seznamy hoaxů spolu s návody, jak si informace jednoduše ověřovat,“ doplňuje Škardová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zuzana Majerová byl položen dotaz

Narovinu

Je opravdu šance, že pro nás emisní povolenky nebudou vůbec platit, a že za to ani nijak nezaplatíme? Nebo jak to s nimi opravdu je? Prosím buďte upřímná. Děkuji Václav

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hlaváček (STAN): Základní vybavenost, kterou potřebuje každý

22:01 Hlaváček (STAN): Základní vybavenost, kterou potřebuje každý

Informace na svém veřejném facebookovém profilu o koncepci veřejných toalet v Praze