Ministr Hamáček: Naším cílem musí být plná kontrola nad tím, kdo vstupuje na území EU

26.01.2020 14:09

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v čele české delegace zúčastnil neformálního zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci. To se konalo v Záhřebu při příležitosti chorvatského předsednictví Rady EU.

Ministr Hamáček: Naším cílem musí být plná kontrola nad tím, kdo vstupuje na území EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Ministři vnitra členských států EU diskutovali o dalším vývoji v oblasti svobody a bezpečnosti, migraci nebo vzájemné prostupnosti informačních systémů EU. Při debatě o vývoji v oblasti svobody, bezpečnosti a práva navázali ministři vnitra na práci Evropské rady, která v červnu 2019 přijala tzv. Strategickou agendu na roky 2019–2024, ve které je ochrana občanů a svobod zařazena mezi klíčová témata.

Jan Hamáček mimo jiné hovořil o hrozbách v kyberprostoru, kterým je nutné čelit. EU by pak podle něj, kromě sdílení odborných znalostí, měla poskytnout přímou finanční podporu na posílení odborných kapacit bezpečnostních složek. Pokud má EU garantovat svým občanům bezpečnost, musí se podle českého ministra vnitra rovněž zaměřit na důslednou kontrolu vnějších hranic. „Naším cílem musí být plná kontrola nad tím, kdo vstupuje na území Evropské unie. V současné situaci, kdy převážná část zadržených migrantů nemá nárok na jakoukoliv formu ochrany, musíme být schopni navracet téměř okamžitě tyto osoby přímo z vnější hranice EU,“ uvedl Jan Hamáček. „S tím pak souvisí spolupráce se třetími zeměmi, posílení návratové politiky nebo boj proti pašeráckým sítím. Není možné uzavírat dohodu o volném obchodě s některou zemí z Afriky, aniž by se tato země zaručila pomoci s bojem s nelegální migrací,“ dodal Hamáček.

Pro zajištění bezpečnosti v EU považuje Česká republika za klíčový region západního Balkánu. Státy z této oblasti i země hraničící s regionem čelí velkému tlaku, kterému je zapotřebí věnovat pozornost. Česká republika proto pomáhá jednotlivým zemím prostřednictvím bilaterální policejní podpory, finančně i technicky. „Naposledy v lednu 2020 jsme vyslali materiální humanitární podporu Bosně a Hercegovině. Spací pytle, přikrývky a pláštěnky dorazily do Sarajeva minulý týden. Doplnili jsme tím naši dřívější přímou pomoc bosenským úřadům pro lepší ochranu hranic ve výši 1 milionu eur,“ sdělil Hamáček. S ohledem na celkové dění v Bosně a Hercegovině podpořil ministr vnitra do země vyslání styčného důstojníka Europolu.

Ministři vnitra jednali také o otázkách spojených se vzájemnou propustností IT systémů. Zajištění schopnosti systémů mezi sebou komunikovat a výměna informací mezi členskými státy a orgány EU je pro Českou republiku prioritou. „Postupné spouštění všech IT systémů je velice náročný a ambiciózní úkol. Nicméně pouze efektivní využívání informačních zdrojů nám pomůže vyrovnat se s výzvami v oblasti bezpečnosti a boje s nelegální migrací. Musíme mít dokonalý přehled, kdo usiluje o vstup do Evropy a kdo se pohybuje po území Unie,“ řekl ministr Hamáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blažek (TOP 09): Kraj nás nesmí nechat na suchu

10:05 Blažek (TOP 09): Kraj nás nesmí nechat na suchu

Jako kazˇdy´ rok se programy politicky´ch stran a hnuti´ plni´ sliby, jak to cˇi ono vylepsˇit. Neji…