Ministr Havlíček: Pomáháme s ekonomickou migrací i v době cestovních omezení

04.11.2020 16:17

I během současných cestovních omezení Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pomáhá podnikatelům v České republice se zaměstnáváním cizinců. Poskytuje také řadu dalších služeb včetně toho, že pomáhá zajišťovat obchodní jednání se zahraničními partnery.

Ministr Havlíček: Pomáháme s ekonomickou migrací i v době cestovních omezení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy

Vládní programy ekonomické migrace jsou v současné době jedinou možností, jak cizinec může získat oprávnění, které potřebuje k pobytu a dlouhodobějšímu výkonu ekonomické činnosti na území ČR.

„MPO intenzivně monitoruje to, jaké problémy firmám přináší omezení cestování a snaží se jim v dané oblasti maximálně pomoci. Na rozdíl od první vlny jsou v současné době v plném rozsahu znovu spuštěny všechny vládní programy ekonomické migrace, které usnadňují českým zaměstnavatelům získávat kvalifikovanou pracovní sílu ze třetích zemí, kterou potřebují. V odůvodněných případech také MPO uděluje výjimky pro vstup na území ČR,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a ochodu Karel Havlíček.

Vládní programy ekonomické migrace (Klíčový a vědecký personál, Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec a Kvalifikovaný zaměstnanec) jsou v současné době jedinou možností, jak cizinec může získat oprávnění, které potřebuje k pobytu a dlouhodobějšímu výkonu ekonomické činnosti na území ČR. V rámci těchto programů lze žádat například o zaměstnaneckou kartu, kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance, modrou kartu apod.

Do programu Klíčový a vědecký personál a programu Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec, které mají celosvětovou působnost, spadají zejména pracovníci IT, inženýři, statutáři aj., Žádosti o zařazení do programů vyřizuje MPO a následné žádosti o pobytová oprávnění se nabírají na zastupitelských úřadech, kde to epidemiologická situace umožňuje.

Mezi nejvyužívanější patří program Kvalifikovaný zaměstnanec, zaměřený na středně kvalifikované pracovníky, jako jsou montážní dělníci, řidiči, šičky aj. Program se týká následujících zemí: Bělorusko, Černá hora, Filipíny, Indie, Kazachstán, Moldávie, Mongolko, Srbsko a Ukrajina.

„Kromě toho MPO pokračuje ve vzdělávacích a proexportních seminářích, které se kvůli aktuální epidemiologické situaci konají on-line. Stejně tak odborníci z resortu informují o tuzemském know-how a technologiích. MPO také podporuje transfer technologií, a to v souladu s Inovační strategií ČR 2019 – 2030 v duchu národní hospodářské vize Czech Republic: the Country for the Future,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová a dodává: „Naše proexportní agentura CzechTrade na příští týden chystá tradiční celosvětové konzultace na exportní témata – E-Meet Export 2020.“ Podrobnosti k této akci včetně registrace jsou k dispozici ZDE.

Detailnější informace k programům ekonomické migrace včetně aktuálních kapacit programu kvalifikovaný zaměstnanec najdete na webu MPO. S dotazy se můžete obracet také na e-mail: migraceinfo@mpo.cz.

K aktuální situaci se vstupem do České republiky, povinnostem zaměstnavatelů i cizinců a možnostem vládních programů ekonomické migrace uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s partnery informativní webinář. Přehrát si jej můžete ZDE.

Pro úplnost: v souladu s mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví není možné v současné době podávat žádosti do projektu Zácvik.

Pravidla pro vstup na území ČR

Pro cestování do České republiky je rozhodující riziko nákazy v dané zemi. Pokud někdo přijíždí ze země s nízkým rizikem nákazy, jeho vstup na území ČR není obecně nijak limitován nad běžné zákonné požadavky s výhradou aktuálního omezení volného pohybu v ČR.

Výjimka vstupu cizinců v hospodářském zájmu ČR

Pokud cizinec nespadá do žádné z vymezených možností přicestování do ČR, jeho jedinou další možností je naplnit podmínky vstupu z důvodu zájmu ČR. Výjimka se nejčastěji vztahuje na klíčové obchodní návštěvy nutné k dokončení jednání k uzavření smluv, předání či převzetí zboží apod.

Žádost musí obsahovat informaci, v čem spočívá hospodářský zájem v ČR v daném případě, dále jména a čísla pasů cizinců, jejich odjezd a příjezd a místo podání žádosti. Žádost posuzuje MPO a musí být zaslána vicepremiérovi a ministrovi průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi.

Informace o:

  • mimořádných opatřením a bezpečných zemích najdete na webu Ministerstva zdravotnictví zde
  • cestování jsou k dispozici na webu Ministerstva vnitra zde
  • fungování jednotlivých zastupitelských úřadů ČR jsou k dispozici na webu Ministerstva zahraničních věcí zde

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

12:00 Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nebyla zavedena ani korespondenční volba ani volba elekt…