Ministr Havlíček: V umělé inteligenci má Česká republika šanci hrát světový prim

14.10.2019 15:13

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček podepsal další memoranda o podpoře a spolupráci v oblasti umělé inteligence (Artificial Intelligence - AI). Tentokrát s představiteli brněnského Vysokého učení technického a Masarykovy univerzity Brno.

Ministr Havlíček: V umělé inteligenci má Česká republika šanci hrát světový prim
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček
reklama

Spolupráce státu, odborných univerzitních týmů i podnikatelských svazů v oblasti AI tedy významně posiluje. Proto, aby technologie lidem co nejvíc usnadnily život a Česká republika získala jedno ze čtyř plánovaných Evropských center excelence.

Ministr Karel Havlíček memoranda podepsal s rektorem brněnského Vysokého učení technického (VUT) Petrem Štěpánkem a prorektorem Masarykovy univerzity Brno (MUNI) Radimem Polčákem. V kontextu s AI, v níž je českým národním tématem Umělá inteligence pro bezpečnou společnost, tak budou spolupracovat špičkové vědecké týmy z celé České republiky. Obdobná memoranda (ZDE) letos v srpnu podepsali zástupci Českého vysokého učení technického, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Svazem průmyslu a dopravy.

„V umělé inteligenci má Česká republika šanci hrát světový prim. Prioritou přitom je zajistit bezpečnou společnost, zjednodušit lidem život a získat Evropské centrum excelence. „Umělé inteligence není třeba se obávat, naopak je vhodné chopit se jí jako jedinečné šance. Má nám usnadnit život tam, kde je to možné a vhodné, a tím také uspořit čas na něco jiného, kde je člověk nenahraditelný. Jde třeba o tvůrčí činnosti či oblasti, které souvisejí s péčí o jiné,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Je třeba co nejlépe „prodat“ to, v čem jsme dobří a inspirovat se tam, kde to dělají líp. V AI jsme na světové špičce, nebojíme se to říct a děláme vše proto, abychom se ještě v duchu naší hospodářské vize Czech Republic: The Country For The Future posunuli dopředu. Ještě se zlepšili, a tím posunuli tuzemské hospodářství směrem k ekonomice založené na přidané hodnotě.“

„Domluvit spolupráci s vědci napříč ČR je nejen v kontextu s umělou inteligencí klíčové a jsem moc rád, že zapojených subjektů přibývá. Postupujeme tak v souladu s Národní strategií umělé inteligence, která je provázaná s Inovační strategií a která se zohledňuje v připravované Národní hospodářské strategii (ZDE),“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko a dodává: „Musíme postupovat koordinovaně, spolupracovat i na mezinárodní úrovni a pravidelně komunikovat. Tak abychom dosáhli toho, co jsme si v oblasti umělé inteligence předsevzali.“

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný (JAP): Miliarda a čtvrt, to už opravdu není malý peníz

23:11 Volný (JAP): Miliarda a čtvrt, to už opravdu není malý peníz

Projev na 72. schůzi Poslanecké sněmovny 2. prosince 2020 k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočt…