Ministr Hladík: Kvalita životního prostředí je výrazně lepší než v předchozích desetiletích

26.02.2025 13:09 | Monitoring

Projev na 6. schůzi Senátu 26. února 2025 ke Zprávě o životním prostředí České republiky 2023

Ministr Hladík: Kvalita životního prostředí je výrazně lepší než v předchozích desetiletích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL)

Vážený pane předsedo, vážené paní senátorky, páni senátoři, krásný dobrý den.

Na základě zákona č. 224/2023 Sb., kterým se mění některé zákony, je předkládána také plénu Senátu Zpráva o životním prostředí ČR. Zpráva je důležitým zdrojem informací o stavu a vývoji životního prostředí v ČR, které jsou určeny k podpoře výkonu státní správy a k informování veřejnosti. Pravidelný reporting o životním prostředí umožňuje průběžně monitorovat plnění cílů státní politiky životního prostředí, přispívá k přijetí, nastavení a prioritizaci opatření v problematických oblastech a provádění informované politiky založené na aktuálních a spolehlivých datech. 

Struktura zprávy vychází ze státní politiky životního prostředí ČR 2030 s výhledem do roku 2050. A hlavními kapitolami jsou Životní prostředí a zdraví, Klimaticky neutrální a oběhové hospodářství, Příroda a krajina. Tyto oblasti jsou ve zprávě zarámovány vyhodnocováním přírodních, hospodářských, společenských i mezinárodních faktorů ovlivňujících stav životního prostředí, jako jsou projevy změny klimatu na území Česka, názory a postoje české veřejnosti, financování ochrany životního prostředí a planetární meze. 

Podrobná data interpretovaná ve zprávě jsou publikována a vizualizována na portálu Envirometr, který spravuje agentura Cenia. Kromě celostátní zprávy resort životního prostředí každoročně zpracovává dle ustanovení citovaného zákona rovněž souhrnnou zprávu o životním prostředí v krajích ČR, která rozšiřuje závěry zprávy v jednotlivých tématech o krajskou dimenzi. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Bc. Matěj Gregor byl položen dotaz

Je pravda, že nebudete mít ministerstvo dopravy ani průmyslu?

Čekal bych, že hlavně o dopravu budete usilovat. Jak tedy chcete bojovat proti greendealu nebo třeba za zrušení zákazu aut se spalovacími motory, ale vůbec už z povahy názvu strany něco udělat pro dopravu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Hladík: Hnutí Motoristé sobě je financováno velkými fosilními hráči

6:23 Ministr Hladík: Hnutí Motoristé sobě je financováno velkými fosilními hráči

Odpověď na pozvánku k účasti na demonstracích proti obsazení MŽP Motoristy, publikovaná na svém veře…