Ministr Jurečka: Příspěvek na bydlení je klíčový nástroj podpory, dosáhne na něj víc lidí

21.09.2022 21:09 | Tisková zpráva

Normativní náklady, které slouží k výpočtu příspěvku na bydlení se od 1. října výrazně navýší. Vláda dnes schválila návrh MPSV, který bude mít od října dvojí účinek: jednak se příspěvek na bydlení výrazně navýší a jednak na tuto formu pravidelné pomoci dosáhne vyšší počet domácností.

Ministr Jurečka: Příspěvek na bydlení je klíčový nástroj podpory, dosáhne na něj víc lidí
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marian Jurečka, místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí

„Příspěvek na bydlení je klíčový nástroj podpory, která domácnostem zajistí adresnou a cílenou pomoc v případě, že nebudou zvládat pokrýt ze svého rozpočtu rostoucí náklady na bydlení. Nadále platí, že na příspěvek na bydlení má nárok každý, kdo více než třetinu čistých příjmů (v Praze 35 % a jinde v ČR 30 %) vynakládá na bydlení, tedy především energie a vytápění, služby a nájem,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Tato pomoc přichází nad rámec zastropování cen energií a určitě není ostudou požádat o příspěvek na bydlení, jde to i online bez nutnosti návštěvy úřadu. Pomoc státu je tu právě proto, aby lidem sloužila ve složitých časech, které nyní prožíváme,“ dodal ministr.

O příspěvek mohou požádat vlastníci nebo nájemníci, překážkou není ani družstevní bydlení nebo hypotéka. Ta se však nezapočítává jako náklad na bydlení.

„Doteď byly mezi příjemci nejvíce limitovány malé domácnosti, nejčastěji samoživitelé a samoživitelky nebo důchodci. To vyplývá z analytických dat, se kterými pracujeme. A u mnohých byly stávající podmínky nepříznivé, protože by získali podporu jen v řádu několika stovek korun měsíčně. Teď se právě těm nejohroženějším příspěvek výrazně navýší a doufám tedy, že se o podporu přihlásí mnoho dalších domácností, které na ni mají nárok,“ uvedl Jurečka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…