Ministr Kněžínek: Státní zastupitelství a soudy musí komunikovat napříč EU

07.12.2018 21:59 | Zprávy

Ministr Kněžínek vystoupil na Radě ministrů v Bruselu k zajišťování elektronických důkazů pro trestní řízení

Ministr Kněžínek: Státní zastupitelství a soudy musí komunikovat napříč EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem spravedlnosti Jana Kněžínka. Tomu trestně stíhaný předseda vlády nevadí

Justiční část Rady EU se v pátek 7. prosince 2018 v Bruselu shodla na novelizaci pravidel pro jurisdikci a uznávání rozhodnutí ve věcech rodičovských a na novém nařízení o zajišťování elektronických důkazů. K tomuto nařízení však Česká republika přednesla své výhrady.

Rada pro spravedlnost a vnitřní věci v pátek 7. prosince 2018 za účasti ministra spravedlnosti Jana Kněžínka projednávala čtyři legislativní návrhy a řadu dalších agend v oblasti justice.
Po více než dvouletém vyjednávání bylo dosaženo jednomyslné podpory v případě změny nařízení o příslušnosti a uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti. „Naším záměrem bylo soudní řízení v těchto věcech zjednodušit. Podmínkou výkonu rozhodnutí ve věcech rodičovské odpovědnosti již nemá být prohlášení vykonatelnosti,“ uvedl ministr Kněžínek.

Nejsložitější debata se vedla o návrhu nařízení o evropských příkazech k vydání a k uchování elektronických důkazů v trestních věcech. Má se jednat o klíčový nástroj boje proti závažné kriminalitě napříč členskými státy. Důkazy mají stále častěji podobu počítačových dat, jsou umístěny na serverech v zahraničí: typickým příkladem jsou záznamy o komunikaci na sociálních sítích a internetu obecně. Ministerstvo spravedlnosti po celou dobu přípravy předpisu usilovně vyjednávalo ve snaze zpřesnit nejasná místa předpisu a zejména zajistit, aby došlo k zapracování důslednějšího mechanismu spolupráce justičních orgánů dotčených států v rámci konkrétního trestního řízení. Pro Českou republiku a řadu dalších zemí se jako zásadní jevil požadavek na možnost přezkumu příkazu vydaného v jednom členském státě i následně soudem ve státě, v němž má být příkaz vykonán. Návrh byl většinou členských států přijat v podobě, která neodpovídá české představě. „Přesto se domnívám, že nařízení má potenciál přispět k účinnému boji proti trestné činnosti, včetně terorismu. Orgány činné v trestním řízení by si však zasloužily kvalitnější právní rámec a přesnější právní mantinely,“ dodal ministr Kněžínek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích