Ministr Kulhánek: Dva roky po podpisu dohody se začaly projevovat její pozitivní dopady na vzájemný obchod

10.05.2021 10:57

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se zúčastnil setkání ministrů zahraničí zemí Visegrádské skupiny (Česko, Polsko, Maďarsko, Slovensko) a Japonska v polské Varšavě.

Ministr Kulhánek: Dva roky po podpisu dohody se začaly projevovat její pozitivní dopady na vzájemný obchod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek
reklama

Mezi hlavní témata jednání patřila ekonomická spolupráce střední Evropy a Japonska, zapojení Japonska do aktivit Mezinárodního visegrádského fondu a posilování vztahů mezi EU a Japonskem. Na okraj jednání se uskutečnilo také bilaterální setkání ministra Kulhánka s jeho polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Ministr Kulhánek poděkoval polskému předsednictví V4 za organizaci setkání s japonským ministrem zahraničí Tošimicem Motegim. Japonsko je pro Českou republiku i pro region střední Evropy důležitým partnerem, a to nejen v oblasti ekonomické spolupráce. „Velmi si ceníme japonského zájmu o podporu politické a ekonomické transformace zemí západního Balkánu. Věřím, že se společně podaří nalézt nové projekty, které bude možno podpořit prostřednictvím Mezinárodního visegrádského fondu,“ uvedl šéf české diplomacie.

Tématem jednání byla také spolupráce EU a Japonska. „Jsem velice rád, že dva roky po podpisu Dohody o hospodářském partnerství se začaly projevovat její pozitivní dopady na vzájemný obchod,“ řekl ministr Kulhánek. Šéf české diplomacie v průběhu jednání seznámil své partnery s pohledem Česka na téma propojování mezi Evropou a Asií, které bude patřit mezi hlavní témata českého předsednictví EU v roce 2022.

Největším dosavadním úspěchem patnáctileté spolupráce mezi V4 a Japonskem je podpis Memoranda o vědeckotechnické spolupráci, na jehož základě je rozvíjena iniciativa „V4-Japan Joint Research Program“ směřující k podpoře a rozvoji kooperace ve výzkumu, vývoji a inovacích.

Na okraj jednání se uskutečnilo také bilaterální setkání ministra Kulhánka s jeho polským protějškem Zbigniewem Rauem. Mezi hlavními tématy jednání byla Visegrádská spolupráce, Iniciativa 3 moří, transatlantická spolupráce, příprava Česko-polské konference o ruských historických narativech a aktuální situace v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítková (KDU-ČSL): Jak nakládat s odpadními vodami

22:48 Vítková (KDU-ČSL): Jak nakládat s odpadními vodami

V prostorách krajského úřadu v Brně se uskutečnilo setkání k problematice Plánu rozvoje vodovodů a k…