Ministr Metnar: Armáda se o svůj majetek starat umí

20.04.2019 17:57

Ministr obrany Lubomír Metnar v rámci cest po jednotlivých útvarech a zařízeních resortu obrany navštívil Centrum zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově. Zdejší skladovací prostory čítají statisíce položek.

Ministr Metnar: Armáda se o svůj majetek starat umí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Lubomír Metnar
reklama

„Ve Štěpánově skladujeme ruční zbraně včetně náhradních dílů na ně, náhradní díly na automobilní techniku, ochranné masky, chemický a další materiál. Celkem se jedná o statisíce kusů,“ potvrdil náčelník centra podplukovník Vít Watroba.

Ošetření, konzervace i drobné opravy

Centrum je prioritně určeno k přejímce materiálu a techniky z novovýroby. Zdejší pracovníci vše kromě skladování také ošetřují a případně konzervují. Je-li potřeba, jsou schopni provádět i drobné opravy. Po přejímce je materiál vydán koncovému uživateli, tedy vojenským útvarům a zařízením. Vše, co je zde uskladněno, je s největší pečlivostí zaevidováno a kontrolováno. „Neperspektivní a neupotřebitelný materiál vyřazujeme nebo odprodáváme takzvaně do civilu,“ doplnil Watroba.

Skladovací prostory odpovídají požadavkům na jednotlivé druhy materiálu, zabezpečením počínaje a temperováním konče. „Prostory, kde máme uskladněny například zbraně, jsou zamřížované, uzamčené, zapečetěné. Máme zde i elektronické zabezpečovací systémy a kamerové systémy, které zabírají perimetr okolo základny,“ upřesnil Watroba.

Různé sklady pro různý materiál

V areálu jsou k dispozici temperované a netemperované skladovací prostory, garážová stání i volné plochy k uskladnění materiálu. Největší je zde moderní multifunkční skladová hala. Ta pojme desetitisíce položek uložených v 11 tisíci paletách v osmi patrech.

Kromě skladování centrum vybavuje české vojáky, kteří vyjíždějí do misí v zahraničí. „Zabezpečujeme je především ručními zbraněmi, popřípadě náhradními díly k nim a optickými přístroji. Dále pak předáváme náhradní díly na automobilní techniku, jež je v zahraničních misích provozována,“ upozornil Watroba.

Armáda by bez vás nemohla fungovat

Ministr obrany si prohlédl celkem šest stanovišť včetně kontejnerového terminálu. Zde vykládku objemných kontejnerů zajišťuje speciální čtyřicetitunový vysokozdvižný vozík, jenž uzdvihne i 30 tun materiálu.

„Chtěl bych poděkovat zaměstnancům centra. Navenek jejich práce není vidět tolik, jako u ostatních útvarů Armády ČR, ale o to je důležitější. Bez logistického zajištění materiálem by armáda nemohla fungovat,“ zdůraznil ministr obrany Lubomír Metnar, který byl potěšen, jak zdejší zaměstnanci o materiál pečují: „Nejvíc na mě zapůsobil rozsah skladovaných komodit a v jakém je tento areál pořádku. Je to velmi pěkný pohled a je příjemné vidět, jak se armáda stará o svůj majetek.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Nejlepší si zslouží ocenění

7:37 Senátor Valenta: Nejlepší si zslouží ocenění

Komentář na facebookovém profilu k vyhlášení nejlepších sportovců okresu Hodonín.