Ministr Metnar: Čeští vojáci odvádějí v Mali výbornou práci

4. 4. 2021 19:05

Ministr obrany Lubomír Metnar navštívil Mali, kde působí čeští vojáci ve výcvikové misi EUTM Mali a od začátku roku také v úkolovém uskupení Takuba spadajícím pod francouzskou operaci Barkhane.

Ministr Metnar: Čeští vojáci odvádějí v Mali výbornou práci
Foto: Repro ČT24
Popisek: Ministr obrany Lubomír Metnar
reklama

Jednalo se o společnou pracovní cestu s francouzskou ministryní obrany Florence Parlyovou a s estonským ministrem obrany Kallem Laanetem, kterou organizovala francouzská strana. Kromě setkání s českými vojáky a bilaterálních schůzek se svými dvěma evropskými protějšky jednal ministr Metnar se současným velitelem sil EUTM španělským generálem Fernandem Luis Gracia Herreizem.

„Zapojení do misí v regionu Sahelu vnímám jako jeden ze stavebních kamenů úspěšného boje s terorismem a nelegální migrací. Působení v Mali se stalo pro české vojáky jednou z nejdůležitějších zahraničních operací a odvádějí zde výbornou práci. Náš zájem o stabilizaci v oblasti dokazujeme i tím, že ve druhé polovině roku 2022 chceme znovu velet silám výcvikové mise EUTM. Aktivně jsme se také zapojili do uskupení Takuba pod francouzským velením,“ uvedl Lubomír Metnar.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 18992 lidí

Právě uskupení Takuba pod hlavičkou operace Barkhane bylo jedním z hlavních témat návštěvy. Lubomír Metnar s resortními protějšky během pobytu v Mali potvrdili dosažení plných operačních schopností. Ministři navštívili hlavní základnu uskupení v Ménace v regionu Liptako na jihovýchodě země a shodli se na tom, že je potřeba pokračovat ve společném úsilí v regionu. V současné chvíli tvoří Takubu 600 vojáků z 8 evropských států. Úkolem příslušníků českých speciálních sil i jejich zahraničních kolegů je asistence a výcvik místních bezpečnostních složek v boji s teroristy.

Ministři obrany ČR, Francie a Estonska v rámci cesty společně jednali také s malijskými politickými a vojenskými představiteli, konkrétně prezidentem Bah N‘Dawem, viceprezidentem Assimi Goitou a ministrem obrany Sadio Camarou. Jednání potvrdila, že Mali nadále čelí bezpečnostním hrozbám ze strany teroristických skupin. Je třeba pokračovat v mezinárodní pomoci, aby země mohla v budoucnu převzít zodpovědnost za vlastní bezpečnost. Česká republika má v plánu k tomuto cíli přispět nejen vojenským působením, ale také rozšiřováním politických a rozvojových aktivit v oblasti.

„Je to poprvé od dob 2. světové války, kdy jsme opět navázali na takovouto významnou a intenzivní spolupráci. To z nás dělá ještě silnější partnery a spojence," uvedl ministr Metnar a dodal: „Děkuji Florence Parly za organizaci cesty. Potvrdili jsme si, že jsme na jedné lodi a společné působení zde přináší výsledky a dává smysl.“

  • V současné době působí v Mali cca 120 českých vojáků ve třech operacích. První z nich je výcviková mise EUTM (čeští vojáci působí v Bamaku a výcvikovém středisku Koulikoro), druhou uskupení Takuba, třetí je mírová mise MINUSMA pod hlavičkou OSN. Maximální mandát schválený Parlamentem ČR do konce roku 2022 umožňuje nasadit až 120 vojáků do mise EUTM, až 60 vojáků do uskupení Takuba a až 15 osob do mise MINUSMA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Zasedání zastupitelstva Prahy 11 zablokovala ztráta dalšího pirátského zastupitele

22:57 Prokop (ANO): Zasedání zastupitelstva Prahy 11 zablokovala ztráta dalšího pirátského zastupitele

Česká pirátská strana stihla za uplynulé dva roky přijít v Praze 11 už o čtyři zastupitele z devíti,…