Ministr Mládek: Podporujeme ambiciózní dohodu se Spojenými státy, neb máme pozitivní zkušenost

10.05.2015 9:15

Ministři obchodu zemí EU jednali o TTIP. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek vedl delegaci České republiky na zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu členských zemí EU, které se uskutečnilo v Bruselu 7. května 2015. Hlavním tématem zasedání byla dohoda o volném obchodu mezi EU a USA (TTIP), příprava 10. Konference ministrů Světové obchodní organizace (WTO) a obchodní aspekty Východního partnerství. Na jednání Rady pro zahraniční věci navazovalo setkání ministrů obchodu EU s jejich resortními protějšky ze zemí Východního partnerství.

Ministr Mládek: Podporujeme ambiciózní dohodu se Spojenými státy, neb máme pozitivní zkušenost
Foto: Hans Štembera
Popisek: ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
reklama

Obchodní dohoda TTIP zůstává hlavní prioritou obchodní agendy Evropské unie a zároveň i České republiky. Komisařka pro obchod, Cecilia Malmström, informovala ministry o posledním vývoji ve vyjednávání včetně výsledku své návštěvy USA a především prezentovala koncepční dokument týkající se mechanismu řešení sporů mezi investorem a státem (ISDS).

Ministr Mládek ujistil komisařku, že „česká vláda nadále silně věří ve strategické přínosy dohody TTIP. Doufáme, že se americká strana začne aktivněji zapojovat do jednání a během tohoto roku se podaří najít obrysy shody na některých klíčových oblastech, jako jsou veřejné zakázky, kapitola k malým a středním podnikům, energetika nebo strojírenství,“ doplnil ministr Mládek. Komisařka vyjádřila naději, že první konkrétní výsledky jednání o vzájemné spolupráci s USA v oblasti regulace klíčových sektorů by mohly být veřejnosti představeny již na podzim tohoto roku. „Každému je jasné, že duplicitní prověřování stejných standardů je zbytečně zatěžující zejména pro malé a střední podniky,“ uvedla. 

Pokud jde o ISDS, ministři měli možnost vyjádřit prvotní reakce na koncepční dokument k této problematice. „Česká republika podporuje zahrnutí moderního a vyváženého systému ISDS do dohody TTIP, neomezené právo na regulaci ve veřejném zájmu pro nás zůstává klíčovou oblastí. Přejeme si, aby členské státy byly aktivně zapojovány do diskuzí o konkrétní podobě tohoto mechanismu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu.

Dalším bodem jednání byl vývoj ve WTO a příprava  na prosincovou 10. Konferenci ministrů WTO v Nairobi. Ministři se shodli, že je potřeba soustředit se na zpracování Pracovního programu, který povede k dokončení jednání o Rozvojovém programu z Dauhá. Česká republika zdůrazňuje, že tento Pracovní program musí být konkrétní a zároveň realistický.

Ministři byli komisařkou informováni také o postupu vyjednávání Dohody o environmentálním zboží. První fáze jednání naznačila, že výsledná dohoda by mohla být uzavřena brzy, ideálně do konce tohoto roku.

Na odpoledním setkání diskutovali ministři EU s ministry zemí Východního partnerství možnosti, jak posílit vzájemnou obchodní spolupráci a docílit efektivní implementace Prohloubených a komplexních oblastí volného obchodu, které EU uzavřela s Gruzií, Moldavskou republikou a Ukrajinou. ČR zdůraznila zájem i na rozvíjení spolupráce s dalšími zeměmi Východního partnerství – tady s Ázerbájdžánem, Arménií a Běloruskem. Hovořilo se i o nutnosti podpořit ekonomické reformy a modernizaci obchodně-investičního prostředí v zemích Východního partnerství. Toto zasedání sloužilo zároveň jako příprava pro nadcházející summit Východního partnerství, který se uskuteční ve dnech 21. - 22. května v Rize.

„Česká republika má historicky pozitivní zkušenost s dohodami o volném obchodu, proto také podporujeme ambiciózní dohodu se Spojenými státy“, uzavřel ministr Mládek na tiskové konferenci v Bruselu.

Tisková zpráva Stálého zastoupení pro EU

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátorka Pfeffer Ferklová: Soutěž Stavby Karlovarského kraje zná vítěze

22:13 Primátorka Pfeffer Ferklová: Soutěž Stavby Karlovarského kraje zná vítěze

20. ročník soutěže Stavby Karlovarského kraje vynesl městu Karlovy Vary stříbro za projekt Náplavky …