Ministr Němeček: Je vhodné ponechat možnost kastrace v právním řádu

20.01.2015 20:14

Na základě usnesení vlády České republiky ze dne 18. ledna 2012 k problematice chirurgických kastrací u pachatelů sexuálních trestných činů, zadalo Ministerstvo zdravotnictví vypracování studie „Výsledky terapeutické kastrace u parafilních sexuálních delikventů.“ Se závěry této studie, vypracované Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně, byla dnes vláda seznámena.

Ministr Němeček: Je vhodné ponechat možnost kastrace v právním řádu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

Ve spolupráci se sexuologickými odděleními psychiatrických nemocnic a sexuologickými ambulancemi byly zpracovány informace a zkušenosti, které mají pracoviště se sexuálními delikventy po provedení terapeutické kastrace. Respondentům (pacientům) byl předán specifický anonymní dotazník. Zaměření v obou částech studie se soustředilo především na indikace, vedoucí k chirurgickému výkonu a na jeho efektivitu ve vztahu ke specifické recidivitě sexuální delikvence. U respondentů uběhlo v době dotazování od terapeutické kastrace 2 až 24 roků. Ze studie vyplývá, že je zřejmé, že tento výkon výrazně snižuje specifickou recidivitu kastrovaných pacientů. Z respondentů spáchali po kastraci sexuální delikt pouze dva, což znamená recidivitu 4 %.

„Výsledky studie jasně dokazují, že jde o metodu, která je účinnější než cokoli jiného, a tudíž považuji za vhodné ponechat možnost kastrace v právním řádu. Pokud pacienti sami cítí, že nejsou schopni zvládnout svůj problém a mohli by udělat něco, čeho by třeba celý život litovali, nevidím důvod, proč jim to neumožnit,“ uvádí k výsledkům studie ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Vzhledem k závěrům vědecké studie Ministerstvo zdravotnictví považuje za vhodné ponechání možnosti provedení terapeutické kastrace v právním řádu jako léčebnou metodu i proto, že se v současné době jedná o zákrok naprosto ojedinělý. Je možný pouze se souhlasem pacienta a poté, co ostatní léčebné postupy byly neúspěšné nebo jsou ze zdravotních důvodů kontriandikovány.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo zdravotnictví

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

23:07 Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nástupu do funkce ministra pro vědu, vývoj a inovac…