Ministr Petříček: Kosmická agentura přispěje k růstu ekonomiky a přinese nová pracovní místa

01.03.2019 9:10

Z agentury GSA sídlící v pražských Holešovicích se za dva roky stane Agentura Evropské unie pro kosmický program. V noci z úterý na středu 27. 2. 2019 se na tom dohodli zástupci členských zemí EU a Evropského parlamentu.

Ministr Petříček: Kosmická agentura přispěje k růstu ekonomiky a přinese nová pracovní místa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Praha tak posílí svůj kosmický potenciál a budou se z ní kromě správy stávajících systémů družicové navigace Galileo a EGNOS řídit i aktivity směřující k rozvoji trhu v souvislosti s programem pozorování Země Copernicus či telekomunikačním systémem Governmental Satellite Communications (GOVSATCOM).

„Agentura výrazně posílí své kompetence a tím přispěje k prestiži České republiky, růstu ekonomiky a přinese nová pracovní místa,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček s tím, že dohoda je výsledkem několikaleté práce napříč českou státní správou včetně české diplomacie. „Česká republika má obrovský inovační potenciál a dobré jméno mezi firmami aktivními v kosmickém průmyslu. EU touto dohodou ocenila skvělou práci agentury GSA se sídlem v Praze. Jednání byla někdy opravdu náročná, ale jsem rád, že se i díky výborné spolupráci s českými europoslanci povedlo mandát agentury takto významně posílit,“ uvedl zástupce vedoucího Stálého zastoupení ČR při EU Jaroslav Zajíček. Odpovědnost za kosmické aktivity a přípravu pozic k nařízení o kosmickém programu má v ČR Ministerstvo dopravy. Mezi stínové zpravodaje návrhu v Evropském parlamentu patřil i český europoslanec Evžen Tošenovský.

V nové agentuře posílí i bezpečnostní prvky. Agentura bude mít nově na starosti bezpečnostní akreditaci systémů celého kosmického programu. Zvláště v době kybernetických hrozeb je to důležité pro zajištění spolehlivosti poskytování služeb družicových systémů EU. Ty už dnes nacházejí uplatnění v každodenním životě. Využívají se k přesné navigaci prostřednictvím mobilního telefonu, synchronizaci bankovních a energetických sítí, předpovědím počasí či online zpravodajství z celého světa. Družicová navigace a pozorování Země mají široké uplatnění v celé řadě oborů jako je doprava, logistika, zemědělství, nakládání s přírodními zdroji, sledování životního prostředí nebo v rámci konceptu chytrých měst. Na družicových službách budou z velké části také záviset různé autonomní systémy, například v automobilovém sektoru. Kosmický program EU bude spuštěn v roce 2021 a bude zastřešovat stávající programy Galileo, European Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS) a Copernicus a zcela nové programy GOVSATCOM a Space Situational Awarness (SSA) zabývající se sledováním stavu kosmického prostoru.

Rozšíření pravomocí agentury je součástí širšího vyjednávání o rozpočtu Evropské unie po roce 2020. Dohodu musí ještě potvrdit členské státy EU a plénum Evropského parlamentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradník (ODS): Nerušme něco, co funguje už mnoho desítek let

18:00 Zahradník (ODS): Nerušme něco, co funguje už mnoho desítek let

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny 28. ledna 2020 k školskému zákonu