Ministr Petříček: Pokud budeme moci, budeme spolupracovat, kde to půjde

13.01.2021 16:21

Ministr zahraničí Tomáš Petříček v úterý 12. ledna 2021 zahájil on-line pracovní poradu vedoucích zastupitelských úřadů České republiky. Videokonference se zúčastnilo na 120 velvyslankyň, velvyslanců, generálních konzulek a konzulů.

Ministr Petříček: Pokud budeme moci, budeme spolupracovat, kde to půjde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Šéf české diplomacie v úvodním projevu ocenil zejména pomoc zastupitelských úřadů českým občanům během pandemie. Jako čestný host vystoupil v úvodu porady, která se kvůli protiepidemickým opatřením konala on-line, se svým projevem také kanadský ministr zahraničí François-Philippe Champagne.

Ministr Petříček označil Česko za sebevědomý a „dospělý“ členský stát Evropské unie, který vidí příležitost pro své aktivní zapojení v Plánu obnovy EU nebo budování vnějších vztahů Unie.

„Pokud budeme moci, budeme spolupracovat, kde to půjde. Je to náš příspěvek k mezinárodní stabilitě, prosperitě a bezpečnosti. Příkladem může být aktivní podpora evropské integrace zemí Západního Balkánu, které musí jasně vidět, že na západě - v EU - mají spolehlivé partnery. Nebo třeba naše civilní i vojenské působení v subsaharské Africe po boku našich spojenců, kde je třeba přispívat ke stabilitě a předcházet tak mimo jiné dalším migračním vlnám,“ uvedl Petříček a doplnil, že hlavními výzvami nejbližší doby budou obnova ekonomik po krizi a předsednictví Česka v EU za dva roky.

Anketa

Je nemorální chodit na oběd či pivo do hospody, když je to teď zakázané?

hlasovalo: 8533 lidí

Kanadský ministr zahraničí François-Philippe Champagne podtrhl ve svém projevu tradičně blízké vztahy mezi Českem a Kanadou i zájem na pokračujícím rozvoji transatlantického spojenectví.

Kvůli preventivním epidemiologickým opatřením musela být porada vedoucích zastupitelských úřadů, která probíhá obvykle na konci léta, v loňském roce několikrát odložena. Nakonec se MZV rozhodlo uspořádat je alespoň videokonferenčně. V průběhu následujících dní se uskuteční navazující porady v rámci jednotlivých světových regionů.

V obvyklé podobě a za účasti ústavních činitelů ČR by se všichni vedoucí zastupitelských úřadů měli setkat v Černínském paláci opět na přelomu srpna a září letošního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Kulhánek: Kdo chce psa bít, hůl si najde

14:00 Hejtman Kulhánek: Kdo chce psa bít, hůl si najde

Reakce na kritiku poslankyně a bývalé hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové