Ministr Petříček: Spisovatel Soyinka má s Havlem mnoho společného

10.10.2020 20:33

Ministr Petříček se setkal s nositelem Nobelovy ceny W. Soyinkou, mluvili hlavně o lidských právech.

Ministr Petříček: Spisovatel Soyinka má s Havlem mnoho společného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček
reklama

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v pátek 9. října 2020 přijal nigerijského spisovatele, lidskoprávního aktivistu a prvního afrického nositele Nobelovy ceny za literaturu Wole Soyinku. Hlavním tématem jejich setkání byla problematika lidských práv a demokracie. Ministr Petříček zmínil i dlouhodobé české humanitární angažmá v subsaharské Africe.

Šéf české diplomacie ocenil především spisovatelův neúnavný boj za svobodu a lidská práva. „Bylo mi ctí se s panem Soyinkou setkat, je skutečně významnou osobností světové literatury. V rámci našeho hovoru jsem připomněl osobnost prezidenta Václava Havla. Jako disident, esejista a dramatik má totiž s Wole Soyinkou mnoho společného,“ řekl ministr Petříček.

Tématem setkání byla i důležitost občanské společnosti při demokratických změnách v Československu v roce 1989. Petříček rovněž zmínil dlouhodobou pozornost, kterou Česká republika věnuje prosazování lidských práv a demokracie ve světě. „Věnovali jsme se i našemu angažmá v subsaharské Africe, kde se snažíme co nejefektivněji pomáhat těm, kteří to potřebují,“ dodal ministr. Spisovatel zase připojil svůj pohled na současný geopolitický vývoj ve světě.

Soyinka, který byl oceněn Nobelovou cenou v roce 1986, přicestoval do České republiky na Festival spisovatelů Praha 2020. Letošní jubilejní 30. ročník má podtitul „Nezbývá než doufat“. Soyinka se zúčastnil i čtvrtečního slavnostního zahájení. Celý několikadenní program festivalu je vzhledem k pandemii koronaviru dostupný v internetovém vysílání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Huneš (KDU-ČSL): Nezemřít strachy. Stačí smrt z předsudků

10:04 Huneš (KDU-ČSL): Nezemřít strachy. Stačí smrt z předsudků

Rozdělená společnost se opět rozdělila. Tentokrát nad očkováním proti covidu-19. Lidí odmítajících o…