Ministr Petříček: Visegrádská čtyřka by se měla soustředit na zintenzivnění kontaktů s partnery v EU

10.11.2018 17:46

V rámci nástupních cest do sousedních zemí zamířil ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček dne 8. listopadu 2018 na pracovní návštěvu Polské republiky.

Ministr Petříček: Visegrádská čtyřka by se měla soustředit na zintenzivnění kontaktů s partnery v EU
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

Ve Varšavě jednal s polským ministrem zahraničních věcí Jackem Czaputowiczem. Mezi hlavní témata rozhovorů patřily česko-polské vztahy, Visegrádská spolupráce, aktuální evropské otázky nebo spolupráce v rámci NATO.

Na pozvání šéfa polské diplomacie Jacka Czaputowicze navštívil ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček Varšavu.  Oba ministři spolu hovořili o dalším posílení bilaterální spolupráce, kdy Česko i Polsko jsou nejenom významnými hospodářskými partnery, ale mají zájem také o kontakty obou zemí na všech úrovních. „Je velice důležité, že se skvělé česko-polské vztahy neomezují pouze na nejvyšší politickou úroveň, ale dobře se rozvíjí i přímá přeshraniční spolupráce na úrovni regionů, měst a obcí,“ zdůraznil ministr Petříček. V této souvislosti český i polský ministr zmínili rovněž význam Česko-polského fóra, které příští rok oslaví 10 let existence.

Dále ministři diskutovali o spolupráci v regionálních formátech jako Iniciativa tří moří nebo Visegrádské čtyřky, kde polská strana hodlá navázat na budoucí české předsednictví V4.  „Visegrádská čtyřka by se měla soustředit na zintenzivnění kontaktů s partnery v EU. Měli bychom se snažit být proaktivní a konstruktivní, nabídnout praktická a pozitivní řešení a pokusit se redukovat dělicí čáry v rámci EU,“ připomněl šéf české diplomacie.

Značná pozornost byla věnována rovněž situaci na Ukrajině. Jak Česko, tak Polsko patří k dlouholetým zastáncům integrace Ukrajiny do evropských a transatlantických struktur a ‎to i s ohledem na těžkosti, kterým země v současné době čelí. Ministři rovněž hovořili o nadcházejícím 20. výročí vstupu Polska a ČR do Severoatlantické aliance. Ministr Czaputowicz v této souvislosti přijal pozvání na slavnostní připomínku tohoto výročí, které se uskuteční 12. března 2019 v Praze.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Fit for 55? Grandiózní socialistický experiment

13:44 Skopeček (ODS): Fit for 55? Grandiózní socialistický experiment

Komentář na facebookovém profilu k politice Evropské unie.