Ministr Petříček připomene organizátory dětských záchranných transportů z roku 1939

26.04.2019 6:28

V úterý 30. dubna 2019 ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v Černínském paláci připomene všechny organizátory dětských záchranných transportů, které v roce 1939 mířily z území okupovaných Čech a Moravy do Velké Británie. Ministr Petříček také poděkuje rodinám, které české děti přijaly.

Ministr Petříček připomene organizátory dětských záchranných transportů z roku 1939
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr Petříček u příležitosti osmdesátého výročí „Kindertransportů“ z okupovaného území Čech a Moravy do Velké Británie (někdy nepřesně nazývaných „Wintonovy vlaky“) připomene činy zachránců 669 dětí a dalších osob pronásledovaných nacisty, včetně těch méně známých a zapomenutých. Do Prahy se na slavnostní odpoledne s názvem „Neviditelní hrdinové“ sjedou potomci hlavních organizátorů záchranné mise z roku 1939.

Ministr Petříček jim jako poděkování předá zvláštní pamětní list. Přítomni budou zástupci rodin, které nabídly českým dětem ve Velké Británii pomoc, a také samotné zachráněné děti. Je to vůbec poprvé, co se v ČR podobné setkání uskuteční.

Mezi klíčové organizátory záchranných transportů patřili Marie Schmolková, Doreen Warrinerová, Nicholas Winton, Trevor Chadwick, Beatrice Wellingtonová, Bill Barazetti a další. Přidala se také řada organizací a institucí, politických, náboženských i charitativních. Rozhodující úlohu sehrály rovněž britské rodiny, které dětem v zoufalé situaci nabídly zázemí svého domova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček: Systém řízení a koordinace usiluje o debyrokratizaci vědy

6:28 Ministr Havlíček: Systém řízení a koordinace usiluje o debyrokratizaci vědy

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) se sešla v pátek 13. prosince ve Strakově akademii k pravide…