Ministr Picek: Vojenský újezd Brdy bude zrušen. Armáda tolik prostoru nepotřebuje

20.11.2013 17:23

Kabinet Jiřího Rusnoka schválil novelu branného zákona a další dva zákony z oblasti obrany.

Ministr Picek: Vojenský újezd Brdy bude zrušen. Armáda tolik prostoru nepotřebuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Vlastimil Picek zůstal z vlády minulé

Změna zákona o branné povinnosti zvýší připravenost ozbrojených sil pro plnění úkolů při ohrožení státu, ať již vojenského charakteru nebo přírodními katastrofami. „Tento zákon má připomenout občanům, že tím, že skončila vojenská základní služba na konci roku 2004, neskončila všeobecná branná povinnost, ta zůstává nadále v platnosti, to znamená, že všichni občané od 18 do 60 let věku mohou být povoláni,“ vysvětlil ministr obrany Vlastimil Picek.

Nově bude možné ještě před vyhlášením stavu ohrožení státu zahájit povinný nábor odvedenců, včetně potřebných civilních specialistů z řad lékařů či chemiků. Napříště půjde také nasazovat vojáky v záloze na záchranné a likvidační práce po povodních.

Novela dále zavádí kategorii vojáka ve výslužbě s cílem ocenit bývalé vojáky, kteří již kvůli věku nebo zranění nepodléhají branné povinnosti.

Vláda rovněž odsouhlasila související zákon o službě vojáků v záloze. Vojáci v aktivní záloze budou v budoucnu vůči státu v obdobném vztahu jako vojáci z povolání. Vojákům z povolání se zase ukládá povinnost absolvovat po skončení služebního poměru řízení o zařazení do aktivních záloh.

Poslední schválený zákon optimalizuje rozsah vojenských újezdů. „Chtěli jsme zmenšit celé vojenské újezdy a jeden vojenský újezd, konkrétně Brdy, zrušit, protože nepotřebujeme tolik prostoru. V těchto vojenských prostorech žije zhruba 2000 osob a tito lidé chtějí, aby vznikly samostatné obce, a aby si mohli volit svoji samosprávu,“ uzavřel ministr obrany.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo obrany

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Zpackali jsme to víc, než byste čekali, vaše TOP 09

8:14 Laudát (KAN): Zpackali jsme to víc, než byste čekali, vaše TOP 09

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci a odvolání nominace Pavla Tuleji na post m…