Ministr Pilný: Jsou věci, které v té novele toho zákona nejsou

11.10.2017 15:00 | Zprávy

Projev na 10. schůzi Senátu dne 11. 10. 2017 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

Ministr Pilný: Jsou věci, které v té novele toho zákona nejsou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Pilný, lídr ANO za Královéhradecký kraj

Děkuji za slovo, paní předsedající. Jenom bych znova se pokusil rozlišit to, co správní řád upravuje a neupravuje v současném znění zákona č. 218 a 250.

Takže pokud se týká zákona 250, to jsou ta malá rozpočtová pravidla, tak já odcituji: V případě, že poskytovatel žádosti o poskytnutí dotace vyhoví, uzavře s žadatelem veřejnoprávní smlouvu. To je dvoustranný akt. V případě nevyhovění žádosti poskytovatel sdělí žadateli důvody nevyhovění podle části 4 správního řádu. Žadatel má pak v případě nesouhlasu možnost obrany před správním soudem, kde soud přezkoumává, zda důvody neposkytnutí dotace byly žadateli dodatečně, konkrétně a srozumitelně sděleny a zda byly opřeny o hodnotící kritéria.

Dále, pokud se týká zákona 250/2000, o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, výslovně nevylučuje použití správního řádu při poskytování dotací, to je, subsidiárně se použije. Jeho aplikace je však v určitých případech vyloučena z podstaty věci, jelikož o poskytnutí dotace rozhoduje zastupitelstvo nebo rada obce, kraje, tedy kolektivní orgán, který na základě zákona o obcích, krajích a hlavním městě Praze rozhoduje usnesením, nejedná se tedy o rozhodnutí podle správního řádu. Tento zákon nenovelizujeme, to zůstává tak, jak je. Jestli se někdo v tomto případě obrátí na Nejvyšší správní soud a dojde tam k nějakému rozsudku, který to opravuje, to je čistě spekulativní, nic takového se nestalo. Správní soud se vyjádřil k zákonu č. 218/2000, že v případě, že poskytovatel žádosti o poskytnutí dotace vyhoví, vydá rozhodnutí, tedy jednostranný akt. Aktuální rozpočtová pravidla neupravují, co by měl poskytovatel dělat v případě nevyhovění žádosti. Je tady ta judikatura Nejvyššího správního soudu, která to překonala, která říká, že by se to tam uplatnilo v plném rozsahu, to je, odvolání, rozklad, obnova řízení, přezkumné řízení. Ta novela tohoto zákona to zjednodušuje a vylučuje plné použití toho správního řádu podle věcí, které tady jsou. To je ten rozdíl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tvrdíte, že Rusko bude mít Krym

Je to podle vás dobře? A měla by se Ukrajina vzdát i další území a přistoupit na podmínky, které ji pro ukončení války diktuje Rusko? A ještě k té vaší poznámce, že EU nebude mít nic. Co by podle vás měla získat? A je podle vás morální se snažit něco vytěžit na pomoci druhým - tedy na tom, že EU Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Spolupráce s Etiopií v oblasti obrany

22:31 Ministryně Černochová: Spolupráce s Etiopií v oblasti obrany

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě etiopské ministryně obrany.