Ministr Rakušan: Prevence už od raného dětství

06.06.2025 12:12 | Monitoring
autor: PV

Komplexní řešení násilí ve společnosti. Ministerstvo vnitra představilo vládní program Bezpečné dětství.

Ministr Rakušan: Prevence už od raného dětství
Foto: Repro ČT
Popisek: Vít Rakušan

Včasné rozpoznání rizikových situací, podpora dětí a rodin, posílení krizových služeb, centra duševního zdraví v každém kraji nebo revize školních vzdělávacích programů, to je program Bezpečné dětství: Cesta k prevenci násilí ve společnosti. Ministr vnitra Vít Rakušan ho představil se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou a zástupci dalších resortů. Tento komplexní soubor opatření má za cíl systémově předcházet násilí na dětech a účinně reagovat na jeho výskyt.

Smyslem programu je zmírnění negativního trendu, kdy více než třetina dětí v Česku zažije do 18 let dvě a více negativních zkušeností v podobě násilí, zanedbávání nebo rozpadu rodiny. Roste také počet dětí, které se samy dopouštějí násilné trestné činnosti, a přibývá případů dětských sebevražd. Dopady domácího násilí navíc stojí veřejné rozpočty více než 14 miliard korun ročně.

„Program Bezpečné dětství je investicí do bezpečnější společnosti. Násilí, zanedbávání a psychické trauma si děti nesou do dospělosti a stát pak musí řešit důsledky v podobě závislostí, trestné činnosti nebo duševních poruch. Tento program míří ke kořenům problému a zaměřuje se na prevenci už od raného dětství,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Kolář nikde nebyl, nikam nejezdí, jen prezidentovi vyřizuje SMS komunikaci

13:12 Mašek (ANO): Kolář nikde nebyl, nikam nejezdí, jen prezidentovi vyřizuje SMS komunikaci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Petru Kolářovi na Pražském hradě.