Ministr Staněk přijal íránského velvyslance

24.08.2018 15:45

Antonín Staněk přijal včerav Nostickém paláci J. E. pana Aliho Akbara Jowkara, velvyslance Íránské islámské republiky.

Ministr Staněk přijal íránského velvyslance
Foto: archiv primátora
Popisek: primátor Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D. (ČSSD)

Předmětem diskuse bylo i rozšiřování vzájemné spolupráce mezi Českem a Íránem v oblasti kultury, která je upravena dohodou z roku 1967.

Spolupráce mezi Českou republikou a Íránem se orientuje především na rozvoj politických a ekonomických vazeb. Česká kultura v Íránu je propagována zejména prostřednictvím velvyslanectví ČR v Teheránu, které mimo jiné podpořilo v roce 2017 předání ocenění účastníkům 45. Mezinárodní dětské výtvarné výstavy LIDICE. Z Íránu bylo do soutěže zasláno 897 výtvarných prací, z toho 11 íránských mladých výtvarníků získalo ocenění. Ministr Staněk ocenil i zastoupení tří českých filmů na 36. ročníku mezinárodního filmového festivalu FAJR. „Za příklad dobré spolupráce mohu uvést například i vyslání českých hudebníků na třetí ročník Teheránského mezinárodního festivalu současné hudby či kontakty Národní knihovny ČR s partnerskou institucí v Íránu. Spolupráce těchto institucí se zaměřuje na možnosti digitálního zpřístupnění vzácných dokumentů, kdy česká strana může předat a sdělit íránským kolegům řadu neocenitelných informací a zkušeností,“ doplnil ministr Staněk při setkání.

Národní knihovna Íránu připravuje ve spolupráci s Národní knihovnou  ČR vzpomínkovou výstavu věnovanou 50. výročí úmrtí českého orientalisty a íránisty Jana Rypky. V Íránu v 19. století působilo několik českých krajanů v rámci pomoci rakouského císařství perskému šáhovi a díky nim došlo např. ke geografickému zmapování řady oblastí země včetně Teheránu nebo zavedení telegrafu. V depozitářích Národní knihovny je uloženo 149 starých perských rukopisů. Setkání podle slov ministra Staňka potvrdilo přátelské vztahy a oboustranný zájem o kulturní výměnu mezi Českou republikou a Íránem. J. E. pana Aliho Akbara Jowkara doprovodil na dnešní jednání pan Mahdi Kamyabi, 2. rada velvyslanectví Íránské islámské republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Houška (KDU-ČSL): Pár slov o hospodaření a soběstačnosti

12:34 Houška (KDU-ČSL): Pár slov o hospodaření a soběstačnosti

Stejně jako musí dobře hospodařit rodina, obec nebo stát, musí také dobře hospodařit kraj. V pozici …