Ministr Štech: Kariérové poradenství je celoživotní proces

12.11.2017 10:11

V Praze se konala dvoudenní mezinárodní konference „Kariérové poradenství v měnícím se světě“ zaměřená na význam kariérového poradenství a podpory kariérového rozvoje jednotlivce v kontextu změn společnosti. Se svým příspěvkem zde vystoupil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech.

Ministr Štech: Kariérové poradenství je celoživotní proces
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Stanislav Štech

"Kariérové poradenství dnes vnímáme jako celoživotní proces, kdy na člověka pohlížíme komplexněji a ve všech souvislostech. V tomto smyslu má škola mimořádné postavení a jako moderní otevřená instituce má jedinečnou příležitost důsledně připravovat své žáky a žákyně ke spokojenému osobnímu, občanskému a profesnímu životu," uvedl ministr Štech. Školská sféra podle něj reaguje na změny a nové potřeby trhu práce, například větší průchodností a flexibilitou vzdělávacího systému, rozšířením vzdělávacích příležitostí, zavedením nových forem vzdělávání, zapojováním sociálních partnerů do vzdělávacího procesu nebo rozvojem dalšího vzdělávání v rámci konceptu celoživotního učení.

"Kariérové vzdělávání je dnes součástí rámcových vzdělávacích programů základního, všeobecného a odborného vzdělávání. Žáci a žákyně se učí objevovat sami sebe, posilují dovednosti, s nimiž mohou plánovat svou kariéru a odpovídat za své jednání, učí se prezentovat své myšlenky, potřeby a postoje," dodal S. Štech s tím, že v současné době probíhá diskuze o transformaci role výchovného poradce ve škole v rámci školních poradenských služeb. V Národní soustavě kvalifikací přibyly tři profesní kvalifikace pro kariérové poradce, které mohou doplnit chybějící poskytovatele těchto služeb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Běhounek: Poskytovatelé sociálních služeb se bez pomoci zřizovatele neobejdou

22:24 Hejtman Běhounek: Poskytovatelé sociálních služeb se bez pomoci zřizovatele neobejdou

Na sociální služby žádá pro příští rok Kraj Vysočina více než miliardu korun.