Ministr Štech: Kariérové poradenství je celoživotní proces

12.11.2017 10:11 | Zprávy

V Praze se konala dvoudenní mezinárodní konference „Kariérové poradenství v měnícím se světě“ zaměřená na význam kariérového poradenství a podpory kariérového rozvoje jednotlivce v kontextu změn společnosti. Se svým příspěvkem zde vystoupil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech.

Ministr Štech: Kariérové poradenství je celoživotní proces
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Stanislav Štech

"Kariérové poradenství dnes vnímáme jako celoživotní proces, kdy na člověka pohlížíme komplexněji a ve všech souvislostech. V tomto smyslu má škola mimořádné postavení a jako moderní otevřená instituce má jedinečnou příležitost důsledně připravovat své žáky a žákyně ke spokojenému osobnímu, občanskému a profesnímu životu," uvedl ministr Štech. Školská sféra podle něj reaguje na změny a nové potřeby trhu práce, například větší průchodností a flexibilitou vzdělávacího systému, rozšířením vzdělávacích příležitostí, zavedením nových forem vzdělávání, zapojováním sociálních partnerů do vzdělávacího procesu nebo rozvojem dalšího vzdělávání v rámci konceptu celoživotního učení.

"Kariérové vzdělávání je dnes součástí rámcových vzdělávacích programů základního, všeobecného a odborného vzdělávání. Žáci a žákyně se učí objevovat sami sebe, posilují dovednosti, s nimiž mohou plánovat svou kariéru a odpovídat za své jednání, učí se prezentovat své myšlenky, potřeby a postoje," dodal S. Štech s tím, že v současné době probíhá diskuze o transformaci role výchovného poradce ve škole v rámci školních poradenských služeb. V Národní soustavě kvalifikací přibyly tři profesní kvalifikace pro kariérové poradce, které mohou doplnit chybějící poskytovatele těchto služeb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fischer: I se slovenskou stranou je třeba jednat

16:21 Senátor Fischer: I se slovenskou stranou je třeba jednat

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k brzdění protiruských sankcí Slovenskem