Ministr Štech: Kariérové poradenství je celoživotní proces

12.11.2017 10:11

V Praze se konala dvoudenní mezinárodní konference „Kariérové poradenství v měnícím se světě“ zaměřená na význam kariérového poradenství a podpory kariérového rozvoje jednotlivce v kontextu změn společnosti. Se svým příspěvkem zde vystoupil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech.

Ministr Štech: Kariérové poradenství je celoživotní proces
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Stanislav Štech
reklama

"Kariérové poradenství dnes vnímáme jako celoživotní proces, kdy na člověka pohlížíme komplexněji a ve všech souvislostech. V tomto smyslu má škola mimořádné postavení a jako moderní otevřená instituce má jedinečnou příležitost důsledně připravovat své žáky a žákyně ke spokojenému osobnímu, občanskému a profesnímu životu," uvedl ministr Štech. Školská sféra podle něj reaguje na změny a nové potřeby trhu práce, například větší průchodností a flexibilitou vzdělávacího systému, rozšířením vzdělávacích příležitostí, zavedením nových forem vzdělávání, zapojováním sociálních partnerů do vzdělávacího procesu nebo rozvojem dalšího vzdělávání v rámci konceptu celoživotního učení.

"Kariérové vzdělávání je dnes součástí rámcových vzdělávacích programů základního, všeobecného a odborného vzdělávání. Žáci a žákyně se učí objevovat sami sebe, posilují dovednosti, s nimiž mohou plánovat svou kariéru a odpovídat za své jednání, učí se prezentovat své myšlenky, potřeby a postoje," dodal S. Štech s tím, že v současné době probíhá diskuze o transformaci role výchovného poradce ve škole v rámci školních poradenských služeb. V Národní soustavě kvalifikací přibyly tři profesní kvalifikace pro kariérové poradce, které mohou doplnit chybějící poskytovatele těchto služeb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Langšádlová (TOP 09): Vysvětlit už ale opravdu nestačí, pane premiére

22:57 Langšádlová (TOP 09): Vysvětlit už ale opravdu nestačí, pane premiére

Komentář na facebookovém profilu k střetu zájmů ministra Arenbergera