Ministr Štech: Kariérové poradenství je celoživotní proces

12.11.2017 10:11

V Praze se konala dvoudenní mezinárodní konference „Kariérové poradenství v měnícím se světě“ zaměřená na význam kariérového poradenství a podpory kariérového rozvoje jednotlivce v kontextu změn společnosti. Se svým příspěvkem zde vystoupil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech.

Ministr Štech: Kariérové poradenství je celoživotní proces
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Stanislav Štech

"Kariérové poradenství dnes vnímáme jako celoživotní proces, kdy na člověka pohlížíme komplexněji a ve všech souvislostech. V tomto smyslu má škola mimořádné postavení a jako moderní otevřená instituce má jedinečnou příležitost důsledně připravovat své žáky a žákyně ke spokojenému osobnímu, občanskému a profesnímu životu," uvedl ministr Štech. Školská sféra podle něj reaguje na změny a nové potřeby trhu práce, například větší průchodností a flexibilitou vzdělávacího systému, rozšířením vzdělávacích příležitostí, zavedením nových forem vzdělávání, zapojováním sociálních partnerů do vzdělávacího procesu nebo rozvojem dalšího vzdělávání v rámci konceptu celoživotního učení.

"Kariérové vzdělávání je dnes součástí rámcových vzdělávacích programů základního, všeobecného a odborného vzdělávání. Žáci a žákyně se učí objevovat sami sebe, posilují dovednosti, s nimiž mohou plánovat svou kariéru a odpovídat za své jednání, učí se prezentovat své myšlenky, potřeby a postoje," dodal S. Štech s tím, že v současné době probíhá diskuze o transformaci role výchovného poradce ve škole v rámci školních poradenských služeb. V Národní soustavě kvalifikací přibyly tři profesní kvalifikace pro kariérové poradce, které mohou doplnit chybějící poskytovatele těchto služeb.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Fialova vláda doslova ožebračuje český národ

11:02 Okamura (SPD): Fialova vláda doslova ožebračuje český národ

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdražování.