Ministr, jehož doprovázeli zástupce náčelníka Generálního štábu – inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián a řada významných hostů, si během jednodenní návštěvy prohlédl velitelství výcvikové mise v metropoli Bamaku a setkal se s jeho velitelem Wernerem Alblem. Jednal také s jeho francouzským poradcem a po setkání s ním novinářům řekl, že česká armáda by mohla do Mali vyslat zdravotnickou jednotku. „Tu, která pracuje přímo v prvním sledu, která poskytuje první pomoc v poli a která umožňuje přesun vrtulníkem do většího zařízení,“ uvedl ministr. Do Mali by tak mohlo být vysláno několik desítek vojáků. Záležitost chce ministr ještě konzultovat s vedením armády, ale peníze na akci má ministerstvo připraveno.
Ochrana před terorismem
Vyslání více vojáků do Mali slíbilo Česko po listopadových atentátech ve Francii, která je vůdčí zemí koalice bojující v Mali proti teroristům. Paříži by se tak mohla uvolnit určitá vojenská kapacita, kterou by Francouzi mohli využít pro boj s terorismem přímo na svém území. V současné době má česká armáda v misi pod patronací Evropské unie 39 vojáků. Většina z nich střeží velitelství v hlavním městě na jihu země. „Náš kontingent zde v Bamaku má na starosti ochranu místního velitelství a výcvik maliské armády,“ řekl novinářům velitel jednotky kapitán Ondřej Marek. „Je to rutinní služba, která se nemění a která má velmi málo zpestření,“ podotkl. Vojáci musí v Bamaku sloužit v klimaticky náročných podmínkách, teploty i nyní přesahují 30 stupňů Celsia. Musí proto dodržovat pitný režim, odpočívat, ale zároveň i cvičit. „Cvičení vojáka vzpruží a nabije ho energií,“ zdůvodnil časté návštěvy posilovny kapitán.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV