Ministr Stropnický: Jsme připraveni navýšit počty vojáků v Afghánistánu

10.11.2017 10:11

V Bruselu se 8. a 9. listopadu uskutečnilo zasedání ministrů obrany zemí NATO. Kromě Martina Stropnického byli členy české delegace velvyslanec při NATO Jiří Šedivý, náměstek ministra obrany Jakub Landovský nebo vojenský představitel ČR při NATO a EU generálporučík František Malenínský.

Ministr Stropnický: Jsme připraveni navýšit počty vojáků v Afghánistánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický
reklama

Ministři se shodli, že stávající velitelská struktura NATO z roku 2010 byla dimenzována na výrazně mírnější bezpečnostní prostředí a je třeba ji posílit. V budoucnu proto vzniknou dvě nová velitelství, pravděpodobně v USA a Německu. Česká strana toto rozhodnutí vítá a je připravena zvýšit naše zapojení v těchto strukturách, které aktuálně činí 105 osob.

Stejně tak vyjádřil Martin Stropnický připravenost navýšit naši účast v Afghánistánu, kam chtějí poslat více vojáků USA a další spojenci. „ČR patří mezi deset největších přispěvatelů do mise Resolute Support, v současné době tam máme přes 250 vojáků. V návaznosti na požadavky Aliance jsme připraveni navýšit počty v Afghánistánu řádově o desítky vojáků. Tento krok musí ale nejprve odsouhlasit vláda a parlament,” uvedl ministr.

V Bruselu se také uskutečnilo jednání kanadského ministra obrany Harjita Singha Sajjana s přispěvateli do předsunutých aliančních sil (eFP) v Lotyšsku. Právě Kanada převzala v eFP v Lotyšsku vedoucí roli. „Při jednání jsem potvrdil naše rozhodnutí do tohoto uskupení v příštím roce přispět minometnou četou o síle 60 osob,” shrnul Martin Stropnický. Dalších více než 200 českých vojáků bude v roce 2018 součástí eFP v Litvě, kde vedoucí roli převzalo Německo.

„Setkání ministrů bylo důležitým krokem směrem k summitu v příštím roce, a to zejména z hlediska přijetí reformy velitelské struktury a dobudování alianční obranné architektury,” konstatoval Jiří Šedivý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU podporujeme svobodné Bělorusko, tamní disidenty podpoříme dopisy

12:28 SPOLU podporujeme svobodné Bělorusko, tamní disidenty podpoříme dopisy

Koalice SPOLU vyjadřuje podporu politickým oponentům a disidentům v Bělorusku. Po setkání se Svjatla…