Ministr Stropnický: Otevíráme si dveře, abychom jako Česká republika nechyběli při budoucí rekonstrukci Iráku

13.02.2016 16:29

Za účasti ministra obrany Martina Stropnického byl tento týden v Aeru Vodochody slavnostně ukončen výcvik čtyř iráckých pilotů a dvanácti členů technického personálu na letounech L-159. Jde o součást kontraktu, v jehož rámci Irák získal české bitevníky L-159.

Ministr Stropnický: Otevíráme si dveře, abychom jako Česká republika nechyběli při budoucí rekonstrukci Iráku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

Společně s Martinem Stropnickým a ředitelem Aera Ladislavem Šimkem předali pilotům certifikáty zástupce velitele iráckých vzdušných sil generálporučík Faris Hassan Falah a velvyslanec Irácké republiky v ČR Walid Hamed Shiltagh. Akce se dále zúčastnili náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, velitel vzdušných sil Armády ČR brigádní generál Libor Štefánik a náměstek ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

„Přestože jsou hlavními smluvními stranami firma Aero a irácká vláda, jsme s oběma partnery nadále v kontaktu a úzce spolupracujeme. V dohledné době bych se měl podívat do Iráku, kam jsem byl pozván. Tamní představitelé považují české letouny za významnou pomoc, kterou velice oceňují. Otevírá nám to zároveň dveře, abychom jako Česká republika nechyběli při budoucí rekonstrukci Iráku,“ uvedl ministr obrany.

„Stroje L-159 jsou velice kvalitní. Věřím, že i s jejich pomocí bude náš boj s radikály z Islámského státu úspěšný,“ dodal generál Falah.

Aero v loňském roce od ministerstva obrany odkoupilo celkem 15 nepotřebných letounů L-159, ze kterých postupně plně zprovozní 12 strojů pro irácké vzdušné síly. Loni v listopadu převzali Iráčané první dva letouny, další tři obdrží v prvním pololetí letošního roku. Zároveň bude v Aeru pokračovat ve výcviku další skupina příslušníků iráckých vzdušných sil složená opět z pilotů i pozemního personálu.

MgA. Martin Stropnický

  • ANO 2011
  • Ministr zahraničí v demisi
  • místopředseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pastuchová (ANO): Náhradní rodinná péče v České republice potřebuje zásadní změny

11:29 Pastuchová (ANO): Náhradní rodinná péče v České republice potřebuje zásadní změny

Chybějící koncepce rodinné politiky, absence zákona o sociálním bydlení, přebujelá administrativa, p…