Ministr Stropnický: Snížení finančního ohodnocení bývalých ani současných vojáků nechystáme

16.04.2017 15:15

V poslední době řešíme na Ministerstvu obrany a Generálním štábu AČR dotazy na možné změny ve výpočtu a vyplácení výsluhových náležitostí.

Ministr Stropnický: Snížení finančního ohodnocení bývalých ani současných vojáků nechystáme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

V některých diskusích, především na internetu, pak kolují informace, že by se výsluha vojáků měla snížit nebo dokonce zrušit. Odpověď je jednoduchá – žádné podobné změny nechystáme. Naopak.

Ministerstvo obrany bylo velmi aktivní v otázce zrušení zdanění výsluh, které po dlouhých šesti letech vstoupilo v platnost od ledna letošního roku. Za současného vedení resortu jsme valorizovali platy všech vojáků z povolání, a to v roce 2015 o tři procenta, v roce 2016 pak o procenta čtyři. Další valorizaci platů vojáků z povolání připravujeme na letošní rok, ideálně od července.

Současní i bývalí vojáci si zkrátka zaslouží odpovídající finanční ohodnocení. Omezení jejich práv a zvýšené povinnosti jim musí být kompenzovány. Navíc i po odchodu do zálohy se jedná o občany, kteří jsou nadále schopni díky svému výcviku a přípravě pomoct společnosti při mimořádných a krizových situacích.

Výsluhové náležitosti jsou zcela běžné v řadě států. Příslušníkům Armády České republiky za jejich dlouholetou službu pro naši zemi náleží plným právem. A to především v době zhoršující se bezpečnostní situace ve světě, kdy význam armády oceňuje vysokou mírou podpory i široká veřejnost.

Zajištění a motivovaní vojáci jsou pro další rozvoj naší armády tím nejdůležitějším. Z úrovně vedení resortu budeme pro jejich službu i nadále vytvářet stabilní a perspektivní prostředí.

Martin Stropnický, ministr obrany
armádní generál Josef Bečvář, náčelník GŠ AČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ostrá (SOCDEM): Model hospodářského růstu na základě nízkých mezd se už dávno vyčerpal

14:17 Ostrá (SOCDEM): Model hospodářského růstu na základě nízkých mezd se už dávno vyčerpal

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výši mezd.