Ministr Vojtěch: Hepatitida B je závažné onemocnění a riziko nákazy není zanedbatelné

28.07.2021 13:12

Projev na 113. schůzi Poslanecké sněmovny 28. července 2021 k zákonu o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině

Ministr Vojtěch: Hepatitida B je závažné onemocnění a riziko nákazy není zanedbatelné
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch na CNN Prima News

Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové,

byl tady zmíněn onen pozměňovací návrh paní poslankyně Richterové, který byl uplatněn k danému vládnímu návrhu zákona a týká se oblasti působnosti Ministerstva zdravotnictví. Tento pozměňovací návrh doplňuje ustanovení § 50, dále § 92k, odst. 4, o ochraně veřejného zdraví, o obecnou výjimku, aby pro přijetí dítěte do péče subjektů pečujících o předškolní děti nebylo podmínkou podrobit se pravidelnému očkování proti virové hepatitidě B.

Pozměňovací návrh formuluje vyloučení podmínky pravidelného očkování proti virové hepatitidě B obecně a z časového hlediska neomezeně. Z odůvodnění předkladatelů však vyplývá, že bylo úmyslem řešit situaci dětí očkovaných v letech 2011 až 2017 pentavakcínou. Mám zato, že uvedená změna není opodstatněná v situaci dětí naočkovaných v minulosti pentavakcínou lze řešit individuálně. V praxi navíc nevidíme nějak významné problémy s přijetím do mateřské školy nebo jiného zařízení pečujícího o předškolní dětí u dětí, který byly v kojeneckém věku očkovány pentavakcínou. Tyto děti jsou doočkovány monovalentní vakcínou proti hepatitidě B. K přijetí do mateřské školy nebo jiného zařízení pečujícího o předškolní děti zpravidla stačí započetí očkování. Rodiče tento postup většinově akceptují.

Benefit náhrady hexavakcíny pentavakcínou není žádný, neboť složka hepatitidy B nijak nezvyšuje výskyt nežádoucích účinků po její aplikaci. Naopak je dítě při rozkladu očkování stresováno třemi vpichy navíc. Navrhované obecně formulované ustanovení je nadto způsobilé vést k rozkladu očkovacího kalendáře do budoucna, a to vzhledem k formulaci uvedené podmínky, která není časově ohraničena. Mezi povinné očkování patří v kojeneckém věku hexavakcína, jejíž součástí je i složka proti hepatitidě B. V případě obecného rozvolnění uvedené povinnosti lze očekávat zvýšení požadavků na rozkládání očkování, což není žádoucí a v současné době ani možné, neboť pentavakcína není v České republice k dispozici.

Hepatitida B je závažné onemocnění, které při prodělané infekci v dětském věku zvyšuje riziko vývoje cirhózy a karcinomu jater v dospělosti. Riziko možné nákazy není zanedbatelné, neboť pediatři evidují poranění batolat o injekční jehly při hře na pískovišti, v hromadné dopravě a podobně. Z uvedených důvodů tak nemohu s tímto pozměňovacím návrhem vyslovit souhlas a dovoluji si vás požádat, abyste jej rovněž nepodpořili. Ostatně nepodporující stanovisko vyjádřil i garanční výbor pro sociální politiku.

Děkuji vám za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlaváček: S městskou částí Praha 10 jsme našli shodu na hlavních podmínkách spolupráce

7:33 Hlaváček: S městskou částí Praha 10 jsme našli shodu na hlavních podmínkách spolupráce

Rada hl. m. Prahy schválila spolupráci hlavního města Prahy s městskou částí Praha 10 na rozvoji lok…