Ministr Výborný: Využití genetiky v praxi podpoří nová meziresortní rada

16.01.2025 21:03 | Monitoring

Ještě letos založí ministerstva zdravotnictví a zemědělství Meziresortní radu pro genetiku a genomiku. Jejím účelem bude koordinovat a podporovat výzkum a vývoj ve vědních oblastech, které mají zásadní dopad na zdravotní stav obyvatelstva a udržitelnost zemědělské produkce. Materiál s návrhem na založení Rady projednala vláda.

Ministr Výborný: Využití genetiky v praxi podpoří nová meziresortní rada
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Výborný

„V rámci Rady budou fungovat dvě pracovní skupiny složené z odborníků z lékařských a zemědělských ústavů, univerzit a vědeckých institucí. Jedna pracovní skupina se bude věnovat lékařské genetice, genomice a bioetice, druhá skupina se zaměří na genetiku a genomiku zemědělských plodin,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

„Genetika a genomika mají v lékařství stále důležitější roli, zejména v diagnostice dědičných onemocnění, imunologii, léčbě onkologických onemocnění a prevenci infekčních onemocnění. Tyto metody jsou klíčové pro zavádění metod takzvané personalizované medicíny,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Meziresortní rada pro genetiky a genomiku bude platformou, která umožní efektivní spolupráci na celostátní úrovni a současně podpoří začlenění České republiky do mezinárodních aktivit v oblasti lékařské genomiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

finance

Pane ministře, můžete prosím uvést o kolik jste zvýšil plat pracovníkům SSZ za dobu Vašeho působení? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Sahat na mou rodinu jste fakt neměli

16:02 Rajchl (PRO): Sahat na mou rodinu jste fakt neměli

Informace na svém veřejném facebookovém profilu o podání trestního oznámení na Vojtěcha Pšenáka a da…