Ministr Zaorálek: Česká republika podporuje vízovou liberalizaci s Gruzií a Ukrajinou

21.04.2016 5:28 | Zprávy

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 18. dubna 2016 v Lucemburku. Mezi hlavní diskusní témata Rady patřily vnější aspekty migrace a Východní partnerství. Ministři zahraničí na společném zasedání s ministry obrany zemí EU projednali také aktuální situaci v Libyi.

Ministr Zaorálek: Česká republika podporuje vízovou liberalizaci s Gruzií a Ukrajinou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Ministři zahraničních věcí členských zemí EU se na svém pravidelném zasedání v Lucemburku věnovali aktuálním zahraničně-politickým tématům. Jedním z nich byla debata k migraci ve světle vztahů EU s třetími zeměmi. Evropská komise a Evropská služba vnější akce pracuje na vytvoření systému pobídek, které mají zlepšit spolupráci se třetími zeměmi při návratové politice. Cílem EU je také zlepšení podmínek ve zdrojových zemích migrace. ČR vyslovila jednoznačnou podporu všem společným evropským opatření, která povedou k celkovému snížení nelegální migrace do EU. ČR na jednání v Lucemburku přivítala italský návrh na sjednání obdobných dohod, jakou má EU s Tureckem, se zeměmi severní Afriky. „Dohoda EU s Tureckem může posloužit jako pozitivní model spolupráce, významným způsobem snížila migrační tlak na EU. Evropa potřebuje partnery pro řešení migrační krize včetně partnerů na severu Afriky“, uvedl ministr Zaorálek.

V kontextu nadcházejícího zasedání šéfů diplomacií EU a šesti zemí Východního partnerství (VP) plánovaného na květen 2016 ministři diskutovali aspekty Východního partnerství. Zejména jak může EU nejlépe podpořit pokračování reforem v partnerských zemích a přispět k posílení stability v regionu. „Nedávný konflikt v Náhorním Karabachu ukázal jak křehká je stabilita v tomto regionu a jak důležitou roli může a musí Východní partnerství hrát“, uvedl šéf české diplomacie. Klíčovým nástrojem Unie zůstávají Asociační dohody a dohody o Volném obchodu, především jejich naplňování ze strany partnerských zemí. Z českého pohledu je důležité, aby politika VP nadále zahrnovala všechny partnerské státy včetně těch, které nemají Asociační dohodu. Ambicí EU v případě Arménie, Ázerbájdžánu a Běloruska by mělo být nalezení jiného smluvní rámce s EU. Důležitým prostředkem politiky VP je také vízová liberalizace. ČR vítá rozhodnutí Komise z března 2016 předložit návrh na uvolnění vízové povinnosti s Gruzií, obdobný návrh vůči Ukrajině by měl následovat v nejbližších týdnech. „EU by se měla chovat férově a zemím, které splní podmínky, by měla nabídnout zrušení vízové povinnosti a splnit tak svůj slib“, zdůraznil ministr Zaorálek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Gruzie , Ukrajina , Zaorálek , Libye , PV

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová (SOCDEM): Evropskou unii potřebujeme a chceme. Musí se ale změnit

15:18 Maláčová (SOCDEM): Evropskou unii potřebujeme a chceme. Musí se ale změnit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu