Ministr Zaorálek: Poskytneme Turecku 10 milionů korun pro pobřežní stráž na boj proti pašování lidí

14. 2. 2016 9:17

Ministr zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek uskutečnil ve dnech 8. -11. února 2016 pracovní návštěvu v Turecku, Makedonii a Řecku. Cílem cesty bylo posílit dvoustranné vztahy na úrovni ministrů zahraničí a osobně se seznámit se situací na místech postižených migrační krizí.

Ministr Zaorálek: Poskytneme Turecku 10 milionů korun pro pobřežní stráž na boj proti pašování lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Kromě hlavních měst navštívil ministr Zaorálek řecký ostrov Lesbos a hotspot Moria a turecké město Izmir, kde se setkal s místními ústavními činiteli a jednal o faktických problémech s uprchlíky v tranzitních a cílových destinacích. Zároveň vyjádřil zájem České republiky na jejich řešení a informoval Turecko a Řecko o poskytnutí finanční podpory. „Jsem rád, že můžeme Turecku poskytnout dar ve výši 10 milionů korun pro tureckou pobřežní stráž na boj proti pašování lidí“. Stejný obnos nabídnul šéf české diplomacie i Řecku na pořízení přístrojů k ověřování otisku prstů. V této souvislosti uvedl, že Česko tak chce přispět k důsledné kontrole migrantů.

V rámci návštěvy Makedonie ministr Zaorálek hovořil s ministrem zahraničních věcí Makedonské republiky Nikolou Popoským, s dalšími ústavními činiteli a také s představiteli nejvýznamnější opoziční strany a Delegace EU ve Skopji. Ve funkci předsedajícího V4 vystoupil ministr Zaorálek při příležitosti 25. výročí vzniku Visegrádské skupiny před členy diplomatického sboru ve Skopji.

Předmětem setkání bylo nejen posílení vzájemných vztahů a diskuse o bilaterálních otázkách, ale také výměna názorů na evropské i mezinárodní otázky a vyjádření podpory snahám Makedonie o evropskou a transatlantickou integraci v návaznosti na uklidnění vleklé vnitropolitické krize. Šéf české diplomacie mimo jiné deklaroval, že Česká republika je připravena svým partnerům nabídnout zkušenosti z vlastního přístupového procesu. Zároveň zdůraznil, že pro stabilitu země je klíčové zajistit demokratické volby letos v dubnu.

Jednání se věnovala také problematice migrační krize, regionálním otázkám a vztahu zemí V4 k západnímu Balkánu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátorka Horská: „Český bál“ bude oslavou 100. výročí republiky

7:38 Senátorka Horská: „Český bál“ bude oslavou 100. výročí republiky

26. ples školy SVÍTÁNÍ, která pečuje o děti a mladé lidi s hendikepem, se uskuteční v sobotu 3. břez…