Po šesti letech od ničivého požáru byla slavnostně otevřena obnovená chata Libušín. Chata postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče se po rekonstrukci vrátila do podoby z roku 1925.
„Když teď otevíráme Libušín a Pustevny, nemůže nezaznít, že toto všechno nevzniklo jen z peněz dodaných z ministerstva a státem, ale že se složili také lidé. A vznikla jedna z největších veřejných sbírek posledních let, díky které se vybralo téměř 11 milionů korun. Otázka je, jak je možné, že se lidé sami skládali a nechtěli se smířit s tím, že v roce 2014 krásný objekt Libušína vyhořel . A já si myslím, že je to proto, že Pustevny jsou pro nás zvláštním místem. Je zde bůh Radegast, zároveň svatý Václav; potkává se zde vlastně historie, kterou známe, s něčím, to tam trochu tone v temnotách právě díky tomu, že tady na Radhošti sídlil velký pohanský bůh Radegast. To, co tady člověk nachází, je ještě hlubší identita s předky, kteří zde žili a tvořili. Dušan Jurkovič, který je autorem této stavby, byl obdivuhodný v tom, jak se s touto lidovou tvorbou dokázal spojit. A mám dojem, že si dokázal získat i srdce lidí. A tím došlo k tomu, že se s Libušínem a Pustevnami ztotožňují. Já vím, že tady Dušan Jurkovič někdy v roce 1947 byl, když už to zde trochu chátralo, a tehdy si velmi přál, aby Libušín zůstal zachován, abychom ho uchránili. A já jsem šťastný, že jsme na tuto jeho prosbu i po tom požáru odpověděli,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Náklady na obnovu Libušína byly sto sedmnáct a půl milionu korun. Přes šedesát milionů korun dalo Ministerstvo kultury České republiky coby zřizovatel, třicet sedm a půl milionu dala pojišťovna. Ve veřejné sbírce na obnovu bylo vybráno téměř 11 milionů korun. Dřevo poskytly zdarma Lesy ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV