Ministryně Dostálová: Naše chování k historickým památkám je obrazem současnosti

29.07.2021 17:50

Kostel Všech svatých v Heřmánkovicích získal díky evropským dotacím novou tvář. Z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) putovala na záchranu kostela od slavného stavitele Kryštofa Dientzenhofera, který byl v havarijním stavu, částka 9,2 milionu korun.

Ministryně Dostálová: Naše chování k historickým památkám je obrazem současnosti
Foto: Screen ČT OVM
Popisek: Ministryně Dostálová v Otázkách Václava Moravce

„Kostel je opravený především díky aktivitě a entuziasmu místních lidí, kterým není kulturní dědictví Broumovska lhostejné. Za to jim patří velký dík. To, jak se chováme k historickým památkám, je obrazem současnosti. Proto jsem ráda za každou korunu, kterou se podaří do jejich uchování vložit,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Nová tvář

Příjemcem dotace je Římskokatolická farnost - děkanství Broumov. Poprvé by se měl kostel otevřít veřejnosti v rámci projektu Léto otevřených kostelů v úterý 3. srpna 2021 a přístupný by měl být každé úterý a sobotu až do konce prázdnin.

Peníze z evropských fondů směřovaly do provedení základních rekonstrukčních prací na nejvíce poškozených partiích kostela (odvodnění, sanace soklů a říms, sanace střechy). Nejvíce poškozená byla střešní krytina včetně konstrukce krovu a fresek, do kostela zatékalo, v havarijním stavu byla i okna. Stavební práce začaly v roce 2020. V jejich průběhu se kompletně vyměnila konstrukce dřevěného krovu, osadila nová střešní krytina z dřevěných šindelů, zajistil se rokokový malovaný strop, proběhla sanace vlhkosti zdiva a vyměnila se okna.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 18461 lidí

Záchrana „Broumovských kostelů“

Kostel Všech svatých v Heřmánkovicích není prvním kostelem na Broumovsku, který se podařilo opravit díky evropským fondům. Patří do skupiny tzv. „Broumovských kostelů“ – tj. skupiny barokních kostelů z 18. století od architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových. V rámci IROP byly kostely podpořeny z projektů “Pro život kostelů Broumovska“, „Pro život kostelů Broumovska II“, „Obnova areálu kostela sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují“ dotací ve výši 41,5 milionu korun. Jednalo se o opravu celkem čtyř barokních kostelů v Heřmánkovicích, Ruprechticích, Verneřovicích a Bezděkově nad Metují.

IROP pomáhá památkám

Z IROP 2014 až 2020 bylo podpořeno celkem 207 památek v částce 8,6 miliardy korun (z toho 61 menších projektů o objemu necelých 200 milionů Kč bylo realizováno v IROP v rámci Komunitně vedeného místního rozvoje). Na památky cílí i další programové období. Z připravovaného IROP 2021 až 2027 budou podpořeny národní kulturní památky a památky z indikativního seznamu UNESCO. Nově bude možné žádat i o dotace pro kulturní památky v územích aglomeracích s ITI (Integrované teritoriální investice) nebo se strategií Komunitně vedeného místní rozvoje (tzn. venkovská území). Na památky je v IROP vyčleněno zhruba 3,8 miliardy korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…