Ministryně Dostálová: Obcím kompetence ve stavebním řízení nebereme, žádné totiž nemají

23.02.2020 7:35 | Zprávy
autor: PV

„Ve všech krajích, které nyní navštěvuji a kde se starosty a vedoucími stavebních úřadů diskutuji o připravovaném stavebním zákoně, se setkávám s obavami, že chceme obcím vzít jejich kompetence v rámci stavebního řízení. Opakovaně všem vysvětluji, že tomu tak není. Obce totiž žádné kompetence v řízení nemají, jde o výkon státní správy v tzv. přenesené působnosti,“ řekla na diskusi s představiteli Pardubického kraje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministryně Dostálová: Obcím kompetence ve stavebním řízení nebereme, žádné totiž nemají
Foto: MMR
Popisek: Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj

Tato obava podle ní jen poukazuje na problém, který je tak rozšířený, že ho již starostové nepovažují za porušení zákona. Tím je uplatňování „neformálního“ vlivu na konkrétní případy staveb a jejich povolování. Pokud starostové vliv uplatňují, porušují tím zákon.

Povolování staveb je totiž výkonem státní správy, kterou v současném modelu provádějí pro stát obce v tzv. přenesené působnosti. „Obce a jejich představitelé však podle zákona nesmějí na úředníky státní správy vyvíjet jakýkoli tlak,“ připomněla Dostálová. V realitě se to ovšem hojně děje. Úředníci stavebních úřadů si velmi často stěžují na to, že je starostové ovlivňují.

Proč musí být státní správa nezávislá?

Takové ovlivňování je v rozporu se zákonem. Ten má totiž vlastníkovi pozemku – stavebníkovi - zaručit nestranné posouzení jeho stavebního záměru. Zcela nestranný úředník státní správy má jen posoudit situace, kdy by stavební záměr mohl ovlivnit veřejný zájem nebo zájmy jiných účastníků řízení – sousedů či obce. Postavení těchto účastníků řízení však musí být vyvážené tak, aby stát mohl stavebníkovi zaručit, že jeho záměr bude posouzen bez jakéhokoli osobního vlivu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.