Ministryně Dostálová: Písek se dokázal zapojit do excelentního projektu

14.07.2018 21:08 | Zprávy

V jihočeském městě s třiceti tisíci obyvateli se v příštích pěti letech může psát historie. Písek je součástí společenství sedmi evropských měst, které uspělo před Evropskou komisí s ambiciózním projektem +CityxChange, jehož záměrem je decentralizace obchodování s elektrickou energií.

Ministryně Dostálová: Písek se dokázal zapojit do excelentního projektu
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

V případě jeho úspěchu by si mohly elektřinu prodávat mezi sebou i jednotlivé domácnosti. Rozpočet revolučního vlajkového evropského Smart City projektu je 30 milionů EUR, což je více než tři čtvrtě miliardy korun. Bude spuštěn 1. ledna 2019.

"Vedle evropských fondů, které významně posouvají rozvoj naší země, je zapojení se do projektů i v programech jako je Horizon 2020 nesmírně důležité. Dokazuje to, že česká města vyhledávají a podporují moderní a inteligentní řešení, aby tak svým občanům nabídla něco více. Hospodaření se zdroji bude čím dále větší výzvou pro lokální i globální prostředí, má přesahy do mnoha oblastí a stává se tak vlastně úkolem pro nás pro všechny. Město Písek se dokázalo zapojit do excelentního evropského projektu, který je stavěn na vtažení samotných občanů do odpovědné správy a využívání zdrojů. Věříme, že tento projekt a další aktivity našich měst budou v tomto ohledu velmi přínosné," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

V exkluzivním konsorciu, které je odhodlané spoluvytvářet budoucnost a chce změnit zaběhnuté zvyklosti v oblasti uchovávání a distribuce elektrické energie vyrobené běžnými občany, firmami i společnostmi, jsou kromě Písku města Trondheim (Norsko), Limerick (Irská republika), Alba Iulia (Rumunsko), Sestao (Španělsko), Smolyan (Bulharsko) a Voru (Estonsko). „Se zaměřením na podporu municipální energetiky se silným zapojením obnovitelných zdrojů energie se jedná v českém prostředí o potřebný inovativní koncept, jehož úspěšné zavedení v Písku má s podporou legislativy potenciál výrazného rozšíření v široké municipální komunitě ČR a tím posílení role obnovitelných zdrojů energie i na národní úrovni,“ okomentoval úspěšné schválení projektu Petr J. Kalaš, bývalý český ministr životního prostředí a šéfporadce současného ministra Richarda Brabce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Lacina byl položen dotaz

Jak si vysvětlujete, že po tolika letech komunisté přichází se změnou názvu?

A myslíte, že jim to zajistí lepší výsledky, že je lidé budou volit i třeba za 10 let? Mě třeba udivuje, že je volí i dnes, po tolika letech, podle mě je tak musí volit i mladší generace. Jak si to vysvětlujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Konference nejsou jen o projevech

13:09 Munzar (ODS): Konference nejsou jen o projevech

Informace na svém veřejném facebookovém profilu ke konferenci Evropských konzervativců a reformistů …