Ministryně Dostálová: SPOLU, neodkládejte schválený stavební zákon, mějte rozum

13.10.2021 12:08 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu ke stavebnímu zákonu.

Ministryně Dostálová: SPOLU, neodkládejte schválený stavební zákon, mějte rozum
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Klára Dostálová (ANO)

V médiích se opět objevují úvahy o odložení platnosti v létě schváleného nového stavebního zákona. Musím tyto nápady rázně odmítnout, protože:

  • Opravdu není důvod odkládat přípravy na vznik Nejvyššího stavebního úřadu, který začne fungovat od 1.1.2022, ani posouvat účinnost nového stavebního zákona. Ostatně i opoziční návrh stavebního zákona se vznikem Nejvyššího a Specializovaného stavebního úřadu počítal a jejich potřebu nikdo nezpochybňuje.
  • Uvádět jako důvod odkladu účinnosti nového zákona zpožďování digitalizace stavebního řízení nedává smysl. Digitalizace se stihnout musí už jen z důvodu, že jsou na ni vyčleněny peníze z EU fondů a ty se musejí vyčerpat do roku 2023, takže odklad účinnosti by byl v tomto smyslu plýtvání prostředky a ohrožením čerpání evropských peněz. Zakázka na tři klíčové informační systémy už byla vypsána a zveřejněna.
  • Zpochybňování stavebního zákona, který v létě schválili poslanci, a odkládání jeho účinnosti, považujeme na neodpovědné. Nejdůležitější strategické infrastrukturní stavby v zemi blokuje v tuto chvíli tzv. systémová podjatost a země trpí krizí dostupného bydlení. A to se bez nového stavebního zákona vyřešit prostě nedá.
  • Navíc každá strana měla v programu, že chce zrychlit povolování dálnic a povolování bytů, které dnes v průměru trvá 13, resp. více než 5 let.
  • Je třeba upozornit, že nový stavební zákon je velmi provázaná norma, která nebude fungovat, pokud z ní budou vytrhovány a měněny jednotlivé části. Pokud chtějí nové koalice měnit institucionální podobu stavební správy a ponechat stavební úřady v první instanci v přenesené působnosti, nebude možná zastupitelnost úředníků a nebude tak možné dodržovat lhůty. To znamená, že drobné stavebníky, veřejné investory, ale i bytovou výstavbu hází politici přes palubu.
  • Věřím, že takto zásadní krok by strany konzultovaly s podnikatelskými svazy a zástupci státních investorů typu Ředitelství silnic a dálnic - ŘSD nebo Správa železnic, pro něž je nový stavební zákon zásadní.
  • Pokud se bude prodlužovat stávající stav, tak to nemůže být dobrá zpráva pro nikoho a ČR bude další roky na nelichotivém 157. místě.

Měl by zvítězit zdravý rozum.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartůšek (Přísaha): Bilion sem bilion tam

18:05 Bartůšek (Přísaha): Bilion sem bilion tam

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu rozpočtu Evropské unie