Ministryně Schillerová: Centrální nákup počítačů ušetřil státu miliony

05.08.2020 16:49

Téměř 15 mil. Kč ušetří města a obce, organizační složky státu a další úřady centrální veřejné zakázce na nákup výpočetní techniky. Ministerstvo financí vysoutěžilo ve veřejné zakázce pro státní správu nové notebooky za 70,8 mil. Kč a stolní počítače včetně příslušenství za 25,6 mil. Kč.

Ministryně Schillerová: Centrální nákup počítačů ušetřil státu miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová
reklama

Oproti předpokládané ceně se podařilo dosáhnout úspory 10 mil Kč u notebooků a více než 4 mil. Kč u stolních počítačů. Historicky poprvé se do centrálního nákupu výpočetní techniky zapojila také samospráva. „Společné centrální nákupy jsou jednou z cest, jak ušetřit na provozu státu. Proto v tomto sdíleném systému rozhodně budeme pokračovat. Výsledkem jsou nejen ušetřené peníze, ale i čas strávený papírováním. Proto jsem moc ráda, že se letos do zakázky poprvé zapojilo více než 90 obcí a měst. Ty navíc díky tomu u notebooků dosáhnou na cenu až o 40 % nižší, než obchody běžně nabízejí,“ okomentovala systém centrálního nakupování ministryně financí Alena Schillerová.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 10991 lidí

Společný nákup umožňuje zejména menším subjektům dosáhnout výrazné finanční úspory, například notebook HP EliteBook 745 G6 vysoutěžilo Ministerstvo financí za 17 360 Kč bez DPH, přitom v obdobné konfiguraci s pětiletou zárukou ho standardně prodejci v obchodech nabízí přibližně za 30 000 Kč bez DPH. Ministerstvo financí obstaralo v této zakázce celkem 3192 notebooků, 1947 stolních počítačů a 4688 monitorů. Nové vybavení využijí například zaměstnanci samosprávy, Státní tiskárny cenin a dalších přímo řízených rezortních organizací Ministerstva financí, krajských hygienických stanic a dětských domovů či galerií.

V minulém roce Ministerstvo financí realizovalo velkou zakázku na 1370 automobilů za více než 948 milionů korun. U této objednávky dosáhl úřad úspory 220 mil. Kč oproti ceníkovým cenám. Vozový park si tím rozšířilo 139 státních institucí. Podobně centrálně nakupuje stát software, kancelářskou techniku, elektrickou energii nebo papír. V nejbližší době hodlá Ministerstvo financí zopakovat veřejnou zakázku na nákup stolních počítačů, notebooků, monitorů a dalšího příslušenství v celkové hodnotě 73,4 mil. Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová: Nejdříve by měly být vyčerpány všechny možnosti ve zdravotním sektoru

19:37 Johnová: Nejdříve by měly být vyčerpány všechny možnosti ve zdravotním sektoru

Magistrát vytipoval rezervní místa pro covid+ pacienty s lehčím průběhem