Ministryně Schillerová: Centrální nákup počítačů ušetřil státu miliony

05.08.2020 16:49

Téměř 15 mil. Kč ušetří města a obce, organizační složky státu a další úřady centrální veřejné zakázce na nákup výpočetní techniky. Ministerstvo financí vysoutěžilo ve veřejné zakázce pro státní správu nové notebooky za 70,8 mil. Kč a stolní počítače včetně příslušenství za 25,6 mil. Kč.

Ministryně Schillerová: Centrální nákup počítačů ušetřil státu miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Oproti předpokládané ceně se podařilo dosáhnout úspory 10 mil Kč u notebooků a více než 4 mil. Kč u stolních počítačů. Historicky poprvé se do centrálního nákupu výpočetní techniky zapojila také samospráva. „Společné centrální nákupy jsou jednou z cest, jak ušetřit na provozu státu. Proto v tomto sdíleném systému rozhodně budeme pokračovat. Výsledkem jsou nejen ušetřené peníze, ale i čas strávený papírováním. Proto jsem moc ráda, že se letos do zakázky poprvé zapojilo více než 90 obcí a měst. Ty navíc díky tomu u notebooků dosáhnou na cenu až o 40 % nižší, než obchody běžně nabízejí,“ okomentovala systém centrálního nakupování ministryně financí Alena Schillerová.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 11263 lidí

Společný nákup umožňuje zejména menším subjektům dosáhnout výrazné finanční úspory, například notebook HP EliteBook 745 G6 vysoutěžilo Ministerstvo financí za 17 360 Kč bez DPH, přitom v obdobné konfiguraci s pětiletou zárukou ho standardně prodejci v obchodech nabízí přibližně za 30 000 Kč bez DPH. Ministerstvo financí obstaralo v této zakázce celkem 3192 notebooků, 1947 stolních počítačů a 4688 monitorů. Nové vybavení využijí například zaměstnanci samosprávy, Státní tiskárny cenin a dalších přímo řízených rezortních organizací Ministerstva financí, krajských hygienických stanic a dětských domovů či galerií.

V minulém roce Ministerstvo financí realizovalo velkou zakázku na 1370 automobilů za více než 948 milionů korun. U této objednávky dosáhl úřad úspory 220 mil. Kč oproti ceníkovým cenám. Vozový park si tím rozšířilo 139 státních institucí. Podobně centrálně nakupuje stát software, kancelářskou techniku, elektrickou energii nebo papír. V nejbližší době hodlá Ministerstvo financí zopakovat veřejnou zakázku na nákup stolních počítačů, notebooků, monitorů a dalšího příslušenství v celkové hodnotě 73,4 mil. Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Premiér Babiš bohapustě lže, covid-vakcíny jsou experimentální

22:21 Vítová (ANS): Premiér Babiš bohapustě lže, covid-vakcíny jsou experimentální

Na včerejší tiskové konferenci kvůli snaze vlády zavést povinné covid-očkování, vyzýval A. Babiš ne…