Ministryně Schillerová: Desítky ilegálních provozovatelů hazardu se dobrovolně stáhly z trhu

06.02.2019 12:22 | Zprávy

Česko už není kasinem Evropy, zákon o hazardních hrách funguje. Počet provozoven hazardu oproti období jejich největšího rozmachu v roce 2012 klesl ze 7542 na 1801, tedy na čtvrtinu.

Ministryně Schillerová: Desítky ilegálních provozovatelů hazardu se dobrovolně stáhly z trhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová k výsledkům státního rozpočtu za rok 2018

Díky možnosti obcí suverénně rozhodovat o hazardu na svém území prostřednictvím obecně závazných vyhlášek je v současnosti v České republice 457 obcí s celoplošným zákazem hazardu na svém území, 198 obcí přistoupilo k regulaci prostřednictvím stanovení povolených míst, kde na jejich území hazard provozovat lze a 65 obcí zvolilo cestu vymezení míst, kde je provozování zakázáno.

Zásadně se tím snížila dostupnost hazardu na našem území a spolu s náběhem ochranných opatření se postupně výrazně snižuje riziko pro vznik patologického hráčství, což je hlavní cíl nové regulace. Díky řádnému zdanění hazardu, boji s daňovými úniky a podvody a nekompromisnímu přístupu k pokusům o jeho nelegální provozování, vzrostl daňový výnos z hazardu mezi lety 2013 a 2018 z 8,1 mld. Kč na 9,8 mld. Kč, tj. o 1,7 mld. Kč.

„V loňském roce došlo k přepovolení drtivé většiny kamenných provozoven. Platí v nich nové adiktologické brzdy; povinná registrace hráčů, nabídka sebeomezujících opatření, povinné přestávky ve hře a zavírací doba nebo omezení reklamy,“ vypočítala ministryně financí Alena Schillerová a dodala, že hazard již téměř zcela vymizel z hospod, restaurací a barů, kde byl v minulosti povolován v rámci tzv. zvláštních provozních režimů. „V tomto režimu je v provozu už jen několik desítek posledních automatů, kterým doběhnou zbývající povolení v tomto roce a nebudou obnovena. Zákon o hazardních hrách hazard v hospodách a barech neumožňuje z důvodu jeho vysoké rizikovosti pro vznik závislosti,“ vysvětlila Alena Schillerová.

V oblasti internetu výborně zafungovala možnost zařazení ilegálního provozovatele na tzv. blacklist. Takovému provozovateli je blokován platební účet a internetová stránka. „Samotná možnost blokace měla velmi silný preventivní efekt, z trhu se dobrovolně stáhly desítky ilegálních provozovatelů. Na blacklistu je jich pouze devět, což považuji za velký úspěch. Nenaplnily se černé scénáře kritiků tohoto opatření, kteří strašili cenzurou internetu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Daří se minimalizovat existenci ilegálních internetových i kamenných provozoven. Pravomoc kontrolovat dodržování regulace hazardu a postihovat její ignorování získala s účinností nového zákona Celní správa. „Provedli jsme přes tři a půl tisíce kontrolních akcí a zjistili zhruba tisíc pět set pochybení. Odhalili jsme přes pět set černých heren, kde jsme zabavili tisíc sto padesát automatů, tisíc šest set kvízomatů a více než pět milionů korun v hotovosti. Ve třiceti sedmi případech jsme zahájili úkony trestního řízení,“ sdělil generální ředitel Celní správy Milan Poulíček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Lacina byl položen dotaz

Jak si vysvětlujete, že po tolika letech komunisté přichází se změnou názvu?

A myslíte, že jim to zajistí lepší výsledky, že je lidé budou volit i třeba za 10 let? Mě třeba udivuje, že je volí i dnes, po tolika letech, podle mě je tak musí volit i mladší generace. Jak si to vysvětlujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Stejné totalitní metody jako za minulého režimu

14:07 Majerová (Trikolora): Stejné totalitní metody jako za minulého režimu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k metodám současné vládnoucí koalice