Ministryně Schillerová: Extrémní nejistota ohledně hloubky zdravotní a ekonomické krize

13.05.2020 22:38

Projev na 48. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. května k vládnímu návrhu zákona, kterým se stanoví termín předložení návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2021 vládě a Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky

Ministryně Schillerová: Extrémní nejistota ohledně hloubky zdravotní a ekonomické krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová
reklama

Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, nacházíme se ve velmi dynamické době, v době extrémních nejistot a vychýlených rizik. A ta se samozřejmě promítají i do přípravy návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2021. Proto si za vládu dovoluji předložit k vašemu posouzení a stanovisku návrh zákona, který právě pro přípravu návrhu zákona o státním rozpočtu posuzuje, který právě pro přípravu návrhu zákona o státním rozpočtu posuzuje dva zásadní termíny. Za prvé navrhuje, aby termín pro předložení návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2021 vládě byl pro Ministerstvo financí stanoven na 30. září 2020 oproti standardnímu 31. srpnu. V návaznosti na to se za druhé navrhuje, aby místo standardního konce září 2020 mohla vláda předložit návrh státního rozpočtu Poslanecké sněmovně do 30. října 2020.

Důvodem pro předložení této změny ve lhůtách je letošní extrémní nejistota ohledně hloubky zdravotní a ekonomické krize, jejího trvání a následných projevů po jejím skončení. To se týká nejenom domácí ekonomiky, ale i ekonomik ostatních zemí, se kterými je Česká republika přímo nebo nepřímo spojena prostřednictvím zahraničního obchodu. Údaje o hloubce propadu ekonomiky, dopadů na spotřebu, investice, hrubou přidanou hodnotu a jiné ukazatele z oblasti reálné ekonomiky budou přitom známy za druhé čtvrtletí roku 2020, v němž očekáváme nejhlubší projevy současné krize, nejdříve 1. září 2020. Půjde o první vzájemně konzistentní a srovnatelné údaje v metodice evropského systému národních a regionálních účtů. Ty potom bude možné poměřit s vynaloženou pomocí státu a zjistit její efekty stejně jako odůvodněnost následné parciální pomoci ve vybraných dílčích částech ekonomiky.

Stejným způsobem pak lze přistupovat i k projevům potenciálního strukturálního zlomu v letech následujících. Pouze na základě těchto znalostí bude možné odpovědným způsobem vypracovat makroekonomickou predikci pro rok 2020 a 2021, která tak již nebude scénářem vývoje, ale skutečnou prognózou. A s tím souvisí i odhad příjmů. Ten bude samozřejmě přesnější i díky tomu, že budou k dispozici další měsíční hotovostní údaje splnění rozpočtu a ukončená platnost řady přechodných opatření v oblasti daní a pojistného.

Děkuji vám za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU: Vyzýváme vládu, aby do týdne požádala o důvěru Poslanecké sněmovny

10:21 SPOLU: Vyzýváme vládu, aby do týdne požádala o důvěru Poslanecké sněmovny

Koalice SPOLU vyzvala premiéra Andreje Babiše, aby požádal Sněmovnu o vyslovení důvěry vládě. Pokud …