Ministryně Schillerová: Lidé, zařazení v rejstříku, si od dnešního dne nezahrají

21.12.2020 12:56

Česko dokončilo moderní a funkční reformu hazardu. Jejím dovršením je po více než tříměsíčním pilotním provozu ostré spuštění rejstříku vyloučených osob. Ten od 20. prosince 2020 zamezí osobám v něm zapsaným účastnit se hazardních her, což přispěje k vyšší ochraně ohrožených osob před negativními následky hraní hazardních her. Nyní je v rejstříku zapsaných 195 096 osob. O zápis může požádat také sám hráč.

Ministryně Schillerová: Lidé, zařazení v rejstříku, si od dnešního dne nezahrají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová
reklama

„Po úspěšné pilotní fázi spouštíme ostrý provoz. To znamená, že od dnešního dne si již lidé zařazení v rejstříku automaty ani jiné hazardní hry nezahrají. Věřím, že tento mechanismus napomůže nejen hráčům v boji s jejich závislostí, ale také více ochrání jejich rodiny a nejbližší okolí, které patologickým hráčstvím často trpí. Díky tomuto rejstříku už nebude možné, aby třeba peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi končily v automatech, jak se to dnes bohužel občas děje,“ podotýká ministryně financí Alena Schillerová

V ostrém provozu již budou provozovatelé hazardních her povinni ověřovat, zda je daná osoba zapsána v rejstříku vyloučených osob. Pokud v něm zapsána bude, tak jí provozovatel hazardní hry nesmí vpustit do herního prostoru ani jí umožnit zřídit nebo používat uživatelské konto. To platí nejen pro casina a herny, ale také pro on-line prostor.

Anketa

Chcete Pavla Rychetského za prezidenta republiky?

3%
97%
hlasovalo: 11318 lidí

Do rejstříku vyloučených osob se zapisují osoby, které o to samy požádají, a automaticky z moci úřední osoby:

  • pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi (s výjimkou mimořádné okamžité pomoci) a osoby s nimi společně posuzované, jsou-li starší 18 let;
  • vůči kterým byl pravomocně zjištěn úpadek;
  • kterým bylo uloženo předběžné opatření zákazu her a sázek;
  • kterým bylo uloženo přiměřené omezení a přiměřená povinnost zdržet se hazardních her nebo jim bylo nařízeno ochranné léčení.

O zápis může hráč požádat Ministerstvo financí i dobrovolně, a to zasláním žádosti. Vzorový formulář a podrobné informace najdete na stránkách ministerstva v části „Rejstřík vyloučených osob“. Osoby zapsané v rejstříku vyloučených osob na základě vlastní žádosti mohou požádat o výmaz až po uplynutí jednoho roku od zápisu.

Osoby zapsané z moci úřední nemohou být z tohoto rejstříku vymazány na základě jejich vlastní žádosti. Výmaz probíhá stejně jako zápis automaticky z moci úřední neprodleně poté, kdy Ministerstvo financí obdrží z příslušného rejstříku informaci o důvodech výmazu (např. ukončení pobírání dávek v hmotné nouzi nebo ukončení insolvence). Ministerstvo financí zvolilo nadstandardní opatření a mechanismy pro ochranu těchto dat. Data jsou zpracovávána neveřejně a jsou shromažďovaná v rámci plnění povinností v souladu se zákonem o hazardních hrách a právními předpisy v oblasti ochrany osobních údajů. Rejstřík vyloučených osob je součástí IT systému AISG a tvoří jeho druhou tzv. dozorovou část.

Ministerstvo financí již v minulém roce úspěšně spustilo první část informačního systému v oblasti hazardu. Od začátku června 2019 tak běží ostrý provoz tzv. Analytického modulu informačního systému provozování hazardních her (AISG), který shromažďuje herní a finanční data od provozovatelů hazardních her. Výsledná analýza těchto dat přispívá k efektivnějšímu výkonu dozoru a kontroly nad hazardními hrami včetně daně z hazardních her.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): TOP 09 má v Praze kvalitní a silné osobnosti

7:33 Pekarová Adamová (TOP 09): TOP 09 má v Praze kvalitní a silné osobnosti

TOP 09 schválila kandidátku v Praze, dvojkou strany bude starosta Ondřej Kolář.