Ministryně Schillerová: Není důvod pro specifické postavení České televize nebo Českého rozhlasu

22.07.2021 15:44 | Zprávy

Projev na 14. schůzi Senátu dne 21. 7. 2021 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 242/2016 Sb., celní zákon, ve znění pozdějších předpisů

Ministryně Schillerová: Není důvod pro specifické postavení České televize nebo Českého rozhlasu
Foto: Ministerstvo financí ČR
Popisek: Alena Schillerová, vicepremiérka a ministryně financí

Děkuji, pane místopředsedo. Já nechci zdržovat, ale aby potom mi nebylo třeba vyčítáno, že nebyla možnost zareagovat na mě. Tak proto jsem se přihlásila. Já teď v tuto chvíli asi nemusím se vyjadřovat k té vlastní materii zákona. Tady jsem nezaznamenala vůbec žádný odpor. Nakonec je to implementační novela. Je pravda to, že Senát za to určitě nemůže, za to zpoždění, to rok a půl leželo v Poslanecké sněmovně. O tom není pochyb, že to zpoždění to nabralo v Poslanecké sněmovně. Co se týče těch pozměňovacích návrhů, tak problém České televize a Českého rozhlasu je úplně technický, právní, daňový a legislativní. A já vysvětlím svůj postoj k tomu. Teď jsem si všimla, že mohu mít i to sundané, aby mi bylo více rozumět. Někdy 1. ledna 2017 vstoupila v účinnost novela zákona o DPH, která vložila do zákona speciální úpravu vytváření těch velmi technických koeficientů, co se započítává, nezapočítává do těch zdanitelných plnění, speciálně pro Českou televizi a Český rozhlas. A ta úprava od samého počátku, a já její historii - skutečně nejsem schopna za ni mluvit, za tu historii, nevím, jak to celkově vzniklo - od počátku byla v rozporu s právem EU. Protože vlastně DPH je harmonizovaná daň a vše tam musí být v souladu s právem EU, jinak nám hrozí takzvaný infringement, sankce a podobně. No a samozřejmě vedly se spory o to, původně spory s Finanční správou, oni tam započítávali všechno a to se táhlo a končilo to až u Nejvyššího správního soudu a pořád se to nějak debatovalo. A já jsem pořád absolvovala různé schůzky, kde jsme to řešili, protože se objednávali až tedy na úroveň ministerskou. No a nakonec jsme se dohodli. A ta dohoda byla i to experty za Českou televizi a za Český rozhlas, že tu úpravu narovnáme. Narovnáme ji od 1. ledna 2019. A ta úprava znamená, že už si nebude moci tyto dva subjekty započítávat do těch zdanitelných plnění všechno, tak jak byly zvyklé podle té speciální výjimky. Že tam bude prostě nějaký koeficient. A ten důsledek té úpravy je takový, že místo čerpání nadměrných odpočtů v té částce 300 a 100 milionů budou buď v daňové povinnosti, nebo ty odpočty budou menší – to já nejsem schopna úplně předpokládat. Ale určitě to čerpání nebude tak velké, jako je nyní.

A protože jsem chápala, že ta úprava je prostě... Najednou tady bude od 1. ledna 201. září, tak jsem souhlasila s tím na těch jednáních, a bylo to politické rozhodnutí, že se do novely zákona o DPH k této nové úpravě vloží přechodné ustanovení, které řekne – můžete to dělat postaru ještě do roku 2021. To bylo fér, říkala jsem si – je to obhajitelné, je to prostě, i kdyby nám rozjeli infringement, řeknu, že je to přechodná doba, přece někdo nemůže takhle ze dne na den změnit svůj styl práce, nastavení systémů. Má to dopady do cash flow, takže tak jsem k tomu přistoupila s tím, že jsme se rozcházeli, že na konci roku 2021 to skončí. Nicméně rok 2021 je za dveřmi, navíc je tady komplikace samozřejmě – komplikace teď myslím z pohledu technického a legislativního procesu – spočívající v tom, že v říjnu budou volby, takže by se žádná legislativa nestihla projednat, od 1. ledna 2022. Tak Česká televize přišla s tím, že by chtěla, aby to přechodné ustanovení tady bylo ještě do konce roku 2024. A já jsem tehdy slíbila, a to jsem dodržela a dodržím to i dnes, a říkám to tu otevřeně na mikrofon, že abych právě předešla tady těm všem různým debatám, a ony byly stejné na půdě Poslanecké sněmovny, jako jsou tady, že jestli někdo fandí, nebo nefandí České televizi a jestli Česká televize někomu fandí, nebo nefandí a jestli je to boj o nezávislost veřejnoprávních médií, je to technická, právní – a já jsem daňař letitý – debata. Tak abych tomu předešla, tak jsem férově řekla a dodržela jsem to a dnes udělám to samé, že k tomu dám neutrální stanovisko. To znamená, nechám skutečně na vás a následně na Poslanecké sněmovně, a víte, že tam to neprošlo těsně snad o 1 nebo o 2 hlasy, pokud si... O 1, mi říká pan senátor. O 1 hlas. Já jsem tam zrovna v ten den nebyla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje