Stát bude pokračovat ve finančním vzdělávání ve školách, a nově se zaměří i na dospělé s důrazem na nejvíce ohrožené skupiny. Pro lepší orientaci v široké nabídce projektů na zvyšování finanční gramotnosti vznikne Národní registr projektů finančního vzdělávání.
„Vedle již fungujícího povinného finančního vzdělávání na základních a středních školách, které Česká republika zavedla jako jedna z prvních zemí na světě, se nově zaměříme na ohrožené skupiny dospělé populace, jako jsou senioři, lidé čerpající pomoc v hmotné nouzi a nezaměstnaní. Vedle nich i na sociální pracovníky nebo policisty, kteří těmto ohroženým osobám pomáhají,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová a dodává: „Ze 14 zemí Evropské unie jsme v průzkumu finanční gramotnosti OECD skončili jedenáctí. Skoro dvě třetiny českých domácností nesestavují rodinný rozpočet a pětina dospělých vůbec aktivně nespoří. A to je velmi nezodpovědný přístup.“
Aktualizovaná strategie navazuje na úspěšnou strategii z roku 2010. „Závazek rozvíjet finanční vzdělávání přímo vyplývá z programového prohlášení naší vlády. Jedná se o důležitý nástroj, který doplňuje novou spotřebitelskou legislativu Ministerstva financí v oblasti spotřebitelských úvěrů, pojištění či směnárenské činnosti,“ uvádí Alena Schillerová. Strategie rovněž reflektuje aktuální výzvy, jimiž jsou např. rozšiřující se nabídka korporátních dluhopisů vykazujících podvodné rysy, nekalé obchodní nabídky mířené na seniory a nezaměstnané, extrémní dostupnost a agresivní marketingová podpora rychlých půjček či využívání sofistikovaných psychologických nátlakových metod v osobním prodeji.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV