Pro Českou republiku je kohezní politika mimořádně důležitým nástrojem. Evropské fondy umožnily podpořit například více než 90 % všech základních a středních škol v republice. Díky nim došlo např. k plošnému nahrazování prašných křídových tabulí velkoplošnými digitálními tabulemi. Pomohly vybudovat síť 6 500 kontaktních míst, tzv. CzechPOINT. Nebo se podílely na stavbě nákladných protipovodňových opatření, které byly po zničujících záplavách v letech 2002, 2010 či 2013 vybudovány k ochraně statisíců obyvatel České republiky.
Setkání bylo pořádáno Výborem regionů a ministryně Šlechtová ve svém vystoupení navazovala na pražské setkání ministrů Visegrádské skupiny, Bulharska, Chorvatska, Rumunska a Slovinska, které proběhlo letos v lednu v Praze.
„Česká republika je velmi aktivní a v rámci našeho předsednictví ve skupině zemí Visegrádské skupiny jsme odstartovali pro nás velmi důležitou diskusi, co nás čeká po roce 2020. To, že jsem byla oslovena, abych se podílela na zahájení konference Výboru regionů, považuji za významné gesto vůči České republice. Podobné pozitivní signály jsou zvlášť významné v dnešní době, kdy reakce východoevropským zemí k migrační politice vyvolávají u některých evropských politiků ostrá vyjádření právě kvůli podílu těchto zemí na čerpání financí ze strukturálních a investičních fondů EU. Pro Českou republiku by totiž změna v dostupnosti evropských fondů měla dalekosáhlé negativní důsledky,“ říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. „Nyní se musíme soustředit na to, abychom ukázali, že Česká republika umí smysluplně využívat evropské prostředky. Hodnota za peníze, orientace na výsledky. To je to, co musíme nyní komunikovat zejména vůči evropským partnerům,“ doplnila ministryně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV