Ministryně Šlechtová: Varovný scénář nelze chápat jako hodnocení současné vlády

16.02.2015 9:06

Možnost nedočerpání až 85 miliard korun z evropských fondů v závěru programového období 2007 až 2013, kterou analytické útvary MMR sestavily a které ministryně Karla Šlechtová představila na posledním zasedání vlády, nelze chápat jako aktuální výsledky čerpání dotačních programů natož jako hodnocení jakékoli vlády, ale jen jako varovný scénář, který by mohl při započítání všech okolností a náhod nastat.

Ministryně Šlechtová: Varovný scénář nelze chápat jako hodnocení současné vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

MMR jako národní koordinátor analyzuje a hodnotí čerpání jednotlivých programů a několikrát do roka předkládá vládě odborné materiály, v nichž navrhuje opatření ke zlepšení čerpání. Evropské fondy ale fungují s určitou setrvačností, takže dopady konkrétního kroku se zpravidla projeví až s ročním i delším odstupem.

"Každý zodpovědný manažer si nechává průběžně zpracovávat komplexní scénáře, aby mohl činit nejlepší možná strategická rozhodnutí. Řízení státu se v tom nijak neliší. Prozíravá a zodpovědná vláda musí být připravena i na krajní varianty, které mohou nastat, a učinit vše, aby snížila rizika, která v této pokročilé fázi čerpání ještě lze ovlivnit," konstatuje ministryně Šlechtová.

"Tvrdit proto, že předložený varovný scénář chce poškodit obraz vlády či České republiky, je nesmysl. Spíše se podívejme do nedávné minulosti, kdy špatnými postupy a snad i určitou lehkomyslností byly státu způsobeny miliardové ztráty nedočerpáním dotací z fondů EU.

Úkolem materiálu, s nímž jsem seznámila vládu, bylo prioritně působit apelativně na důslednou kontrolu v době ukončování jednotlivých programů a tedy na přijetí všech opatření, která nám zajistí úspěšné dočerpání dotací.

Pevně věřím, že současná vláda je v otázce čerpání evropských fondů soudržná a všichni společně učiníme maximum, abychom z programů zachránili, co se dá," shrnuje ministryně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo pro místní rozvoj

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Navrhujeme zavést jednotnou digitální daň ve výši 7 %

18:13 Ministryně Schillerová: Navrhujeme zavést jednotnou digitální daň ve výši 7 %

Vláda dnes schválila návrh zákona o digitální dani, který reaguje na dynamický rozvoj služeb digitál…